Princ Harry a jeho manželka se vzdají role v britské královské rodině. Palác rozhodnutím zaskočili

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají své role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu to ve středu oznámili na Instagramu. Doplnili, že svůj čas hodlají dělit mezi Británii a Severní Ameriku. Nadále ale budou ctít závazky vůči královně a organizacím, nad kterými převzali patronát. Podle zpravodaje BBC Jonnyho Dymonda byl Buckinghamský palác oznámením nepříjemně překvapen.

Princ Harry je coby syn prince Charlese a Diany jedním z nejviditelnějších členů britské královské rodiny. Také platí za jednoho z nejpopulárnějších členů dynastie.
Bohumil Vostal
zpravodaj ČT ve Velké Británii

„Máme v úmyslu vzdát se role ,předníchʼ členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedli Harry a Meghan v prohlášení. K rozhodnutí podle něj dospěli po „mnoha měsících úvah a interních diskuzí“. K rozhodnutí jim podle prohlášení pomohla i podpora veřejnosti.

Vnuk královny Alžběty II. a jeho manželka chtějí rozdělit svůj čas mezi Spojené království a Severní Ameriku, odkud Meghan pochází. Nadále hodlají ale respektovat své povinnosti ke královně, k britskému Společenství a k organizacím, nad kterými mají patronát.

To, že budou trávit čas v Británii i v Severní Americe, Harrymu a Meghan podle prohlášení umožní vychovávat syna Archieho tak, „aby si vážil královské tradice, do které se narodil“, zároveň jim ale umožní soustředit se na „novou kapitolu“. Její součástí má být i „nový charitativní subjekt“.

Podrobnosti „vzrušujícího dalšího kroku“ slíbili Harry a Meghan zveřejnit „v pravý čas“.

Meghan a Harry ukázali svého syna poprvé veřejnosti
Zdroj: Reuters/Dominic Lipinski

Buckinghamský palác vydal po oznámení Harryho a Meghan prohlášení, podle kterého jsou diskuse o budoucnosti prince a jeho manželky „v raném stadiu“. „Chápeme jejich touhu po odlišném přístupu, ale toto jsou komplikované záležitosti a jednání o nich zabere určitý čas,“ stojí v prohlášení vydaném ve jménu královny Alžběty II.

Podle britských médií je královská rodina oznámením prince Harryho a vévodkyně Meghan zraněna.

Harry je šestý v pořadí na britský trůn

Pětatřicetiletému Harrymu, který je nyní šestým v pořadí následnictví na britský trůn, a o tři roky starší bývalé herečce Meghan se loni v květnu narodil syn Archie. Britská bulvární média v loňském roce spekulovala o napjatých vztazích Harryho a jeho bratra Williama, synů prince Charlese a zesnulé princezny Diany. V říjnu Harry přiznal, že jsou s bratrem „v tomto okamžiku určitě na rozdílných cestách“.

Pozornost vyvolala také skutečnost, že Harry, Meghan a Archie netrávili loňské Vánoce s královskou rodinou na venkovském zámku Sandringham, ale v Kanadě, kde se k nim připojila Meghanina matka. Po středečním prohlášení není jasné, zda se tím princ Harry vzdává i svého následnictví na britský trůn.