Před volbami do Kongresu se ve Spojených státech množí případy politického násilí

3 minuty
Události: Před volbami v USA roste politické násilí
Zdroj: ČT24

Ve Spojených státech vrcholí kampaň před volebním superúterým. Hned tři američtí prezidenti, z toho dva bývalí, míří do Pensylvánie – jednoho z klíčových států pro zisk většiny v Kongresu. Joe Biden v týdnu varoval, že demokracie ve Spojených státech je v ohrožení, nejen kvůli popíračům výsledků prezidentských voleb, ale i kvůli množícím se případům politického násilí.

Pokus o vraždu kladivem udivil předvolební Ameriku. Kanadský pachatel s propadlým vízem chtěl původně zajmout a vážně poranit předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Věřil konspiračním teoriím o ukradených volbách. Když třetí nejvýše postavená politička v Americe nebyla doma, zaútočil na jejího manžela.

„Představa, že se přesunume k násilí jako k odpovědi na to, na čem se neshodneme, je v těchto volbách něco naprosto nového,“ řekl předseda výboru pro bezpečnost voleb v Kalifornii Neal Kelley.

Napětí ještě zvýšil nejbohatší muž planety Elon Musk. Majitel automobilky Tesla a šéf Twitteru sdílel na této jeho nově pořízené sociální síti konspirační teorii, že Pelosiho napadl údajný homosexuální milenec. Policie to vyvrátila, stejně jako výpověď obviněného. Lež se přesto dostala k milionům voličů.

„Vím o jeho tweetu. Řeknu jen to, že doufám, že jako země můžeme mít úctu k tomu, čím si tato rodina prošla, tedy být brutálně napadený ve vlastním domě, což je jeden z nejhorších zločinů, které utrpíte,“ řekla prokurátorka v San Francisku Brooke Jenkinsová.

Trump zamýšlí nejspíš znovu kandidovat

I proto americký prezident Biden vystoupil s projevem, ve kterém označil politické násilí v zemi za naprosto nepřijatelné. Američany vyzval, ať volí kandidáty, kteří respektují výsledky voleb. „Americká demokracie čelí útoku, protože poražený bývalý prezident USA odmítá akceptovat výsledky voleb z roku 2020,“ uvedl.

Exprezident Donald Trump ani po Bidenově projevu na své rétorice nic nezměnil. Naopak. Vzkázal, že velmi pravděpodobně bude znovu kandidovat na prezidenta a zopakoval nepravdivá tvrzení. „Volby byly zmanipulované a ukradené. Naše země je ničená. Dvakrát jsem kandidoval, dvakrát jsem vyhrál,“ zopakoval.

Podle průzkumu sdílí obavy z politického násilí drtivá většina Američanů, 88 procent. V uniklém materiálu před touto hrozbou v příštích 90 dnech varuje i FBI. Volbám přesto dominují jiná témata – inflace a kriminalita. Preference naznačují, že vítězní budou republikáni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 5 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 5 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 7 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...