Pozůstalé po obětech z italské lanovky uráží propuštění možných viníků z vazby

3 minuty
Události: Vlna soucitu po pádu lanovky
Zdroj: ČT24

Stav jediného přeživšího po pádu lanovky na severu Itálie se zlepšuje. Pětiletého chlapce přeložili po devíti dnech z jednotky intenzivní péče na běžné oddělení. Při neštěstí zemřelo čtrnáct lidí, včetně jeho rodičů a bratra. Soud mezitím propustil z vazby dva ze tří lidí, na něž padá hlavní podezření, že nehodu zavinili.

Kabina lanovky směřující na horu Mottarone z městečka Stresa na břehu jezera Lago Maggiore vezla v neděli 23. května patnáct cestujících. Když se přetrhlo lano, padala dvacet metrů a posléze se řítila po svahu. Pětiletý Eitan přežil havárii jako jediný, při pádu zahynuli oba jeho rodiče, dvouletý bratr, pradědeček, prababička a devět dalších cestujících.

Chlapec už nyní nepotřebuje intenzivní péči, zůstává ale nadále v nemocnici. Podle lékařů si tragickou nehodu nepamatuje, neurologické poškození u něj ale nepozorují. Osud sirotka vyvolal vlnu soucitu v italské Pavii, kde rodina Biranových žila. Lidé nabízeli, že Eitana adoptují, z Izraele ale přiletěly babička s tetou a pečují o něj.

Pád lanovky úřady nadále vyšetřují. Pozůstalé i přátele obětí šokovalo zjištění, že k tragédii přispěla schválně odpojená nouzová brzda. „Ti, kdo tomu říkají rána osudu, urážejí památku obětí,“ říká přítelkyně zabité turistky Sara Fontanesi.

Podezřelí jsou venku z vazby

Uráží je i propuštění podezřelých – majitele lanovky a technického ředitele – na svobodu a umístění údržbáře do domácí vazby. „Je nám smutno z toho, že podezřelí už jsou doma. Přejeme si, aby byli odpovědní lidé postaveni před soud rychle a potrestáni maximální možnou sazbou,“ líčí pocity pozůstalí po rodině Biranových.

Prokuratura upozorňuje, že samotné ukončení vazby nic neznamená: „Podezřelí jsou nadále ti samí lidé, samozřejmě tím soud nekončí,“ zdůrazňuje státní zástupkyně Olimpia Bossiová.

První oběti neštěstí už pozůstalí pohřbili, v neděli uctil památku zesnulých celý region. Zejména v letovisku Stresa drželi lidé minutu ticha důsledně – většina z nich totiž lanovku využívala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump s Ruttem dospěli k rámci dohody o Grónsku, USA cla nezvýší

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Ta měla začít platit za necelé dva týdny. Šéfka švédské diplomacie Maria Malmerová Stenergardová i dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen to uvítali. Lídři států EU se přesto ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu.
20:53Aktualizovánopřed 57 mminutami

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 1 hhodinou

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Spojené státy nadále počítají s tím, že získají Grónsko, nepoužijí k tomu ale sílu, prohlásil na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu americký prezident Donald Trump. Grónsko je autonomním územím Dánska. Večer pak Trump oznámil, že se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Díky tomu nezavede dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. V Davosu také slíbil, že USA budou vždy stát při Severoatlantické alianci, zároveň ale zpochybnil závazky spojenců k NATO a kritizoval evropské země.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí vlakové nehody ve Španělsku vzrostl na 43, pátrání pokračuje

Počet obětí nedělní srážky vlaků na jihu Španělska vzrostl na 43 poté, co záchranáři ve středu odpoledne v troskách nalezli další tělo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na andaluské úřady. Zásah na místě nadále pokračuje i s využitím těžké techniky. Odbory španělských strojvedoucích zároveň pohrozily stávkou, požadují zajistit bezpečnost na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 5 hhodinami

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...