Piloti havarovaného boeingu nemohli podle vyšetřování tragédii zabránit

6 minut
Piloti havarovaného Boeingu nemohli havárii zabránit
Zdroj: ČT24

Podle předběžných výsledků vyšetřování provedli piloti havarovaného Boeingu 737 MAX v Etiopii všechny předepsané procedury, kontrolu nad stojem ale získat nedokázali. Etiopská ministryně dopravy Dagmawit Mogesová to uvedla při tiskové konferenci k první oficiální zprávě z vyšetřování nehody, při níž v březnu zahynulo 157 lidí. Mezi obětmi byli pasažéři z 35 zemí světa včetně manželky a dětí slovenského poslance Antona Hrnka.

„Posádka provedla všechny úkony doporučené dodavatelem, přesto ale nezískala nad letadlem kontrolu,“ uvedla ministryně. Podle ní mělo letadlo platný certifikát o způsobilosti letu, bude tedy potřeba další analýza souladu s mezinárodními standardy.

Hlubší šetření vyžaduje také průběh letu. Ten se ale podle Mogesové jevil alespoň zpočátku jako bezproblémový. Americký deník The New York Times nicméně s odvoláním na svůj zdroj již dříve informoval,  že pilot zříceného letadla žádal o povolení k návratu už tři minuty po startu.

Konečná zpráva z vyšetřování by měla být hotova do konce roku. Příčina neštěstí tak není stále známa. Uvažuje se o špatné činnosti čidel, kvůli kterým začalo letadlo klesat střemhlav dolů.

3 minuty
Události ČT: Střemhlavému pádu boeingu v Etiopii doporučení Boeingu nezabránila
Zdroj: ČT24

Mogesová: Výrobce musí prošetřit stabilizační systém letadla

Ministryně Mogesová výrobci doporučila důkladnou kontrolu stabilizačního systému letounu a okamžité napravení možných chyb, jinak nebude problematický Boeing zařazen zpět do letového provozu.

Firma Boeing uvedla, že již v minulých měsících aktivně pracovala na vylepšení softwaru letadla. První pohnutkou k šetření čidel byl pro společnost říjnový pád stejného typu letadla, při němž v Indonésii zemřelo 189 pasažérů. Boeing 737 MAX má tak nyní zákaz létat v řadě zemí světa.

Analýza bezpečnosti bude následně v kompetenci leteckých autorit a osmnáctičlenného výboru, který pracuje na vyšetřování nehody. Mogesová vyjádřila spokojenost s dosavadní prací výboru, který se skládá z představitelů různých zemí včetně Francie a Spojených států.

Etiopské aerolinky mají dobrou pověst

Etiopské aerolinky jsou největší leteckou společností v Africe a všeobecně se těší dobré pověsti. K dispozici mají sto letadel a v loňském roce přepravily na deset milionů pasažérů. Poslední nehodu měla společnost v roce 2010, kdy se její letoun po vzletu v Bejrútu zřítil do Středozemního moře. Při nehodě tehdy zahynulo 90 lidí.

Model 737 je v současnosti nejprodávanějším letadlem firmy Boeing. Společnost obdržela pět tisíc objednávek s celkovou hodnotou až 600 miliard dolarů a tři sta letadel již bylo aerolinkám doručeno. Oba havarované letouny v Etiopii a Indonésii byly před nehodou v provozu pouze několik měsíců. Firma nyní čelí jedné žalobě, s největší pravděpodobností ale budou následovat další.

V České republice nasazují Boeing 737 MAX pouze aerolinky Smartwings a flydubai. Společnost Smartwings provoz těchto svých strojů na doporučení výrobce neprodleně zastavila. Ve flotile má podle mluvčí Vladimíry Dufkové dalších čtyřicet letadel, která jsou tímto krokem nedotčena.

6 minut
Kapitán boeingu a letecký publicista Keller: Automatika má lidem pomáhat, ne je nahradit
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo šest lidí

Nejméně šest lidí zemřelo a 21 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že není zřejmé, zda explozi způsobil sebevražedný atentátník, či zda do mešity někdo nastražil výbušniny.
před 24 mminutami

V japonské továrně zranil útočník nejméně patnáct lidí

Útočník pobodal osm lidí a dalších sedm osob potřísnil chemikálií v továrně v japonském městě Mišima. Policie v souvislosti s incidentem zatkla osmatřicetiletého muže.
před 1 hhodinou

Ruské útoky na Oděsu podle Kyjeva zasáhly loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské dronové útoky na přístavy v Oděské a Mykolajivské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Na telegramu to uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba s tím, že údery nezpůsobily žádné oběti. Rusko útočilo znovu i na energetickou infrastrukturu, a to i v dalších regionech napříč napadenou zemí.
08:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila šedesát lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi.
před 2 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu korun). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.
před 3 hhodinami

Mír prochází žaludkem, říkají provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně

Křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci se nepromítá jen do života na Blízkém východě, ale ovlivňuje i soužití obou etnik na celém světě. Provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně tvrdí, že našli recept na trvalý mír. Prochází prý žaludkem. Bistro Kanaan se za deset let své existence proslavilo nejen díky domácímu hummusu, ale i kvůli propagaci solidarity mezi Židy a Araby. „Realita se pořád vlamuje do tohoto našeho mikrovesmíru,“ říká jeden z provozovatelů Oz Ben David. Letos v červenci vnitřek restaurace někdo zpustošil. Oproti loňsku ubylo hostů a tržeb asi o šedesát procent a restaurace musela bojovat o přežití. Důvody vidí majitelé i v politice. Kanaan se díky vlně solidarity hostů podařilo zachránit.
před 5 hhodinami

Somálsko zažilo první přímé volby po více než půlstoletí

Statisíce Somálců absolvovaly ve čtvrtek první přímé volby po téměř šedesáti letech. V zemi zasažené nepokoji a útoky radikálních islamistů lidé vybírali místní zastupitele v metropoli Mogadišo. Volby, na které dohlíželo deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, se obešly bez větších problémů, píše agentura AFP.
před 6 hhodinami
Načítání...