Papež v Portugalsku kritizoval eutanazii. Církev vyzval kvůli sexuálním aférám k „pokorné očistě“

Nahrávám video

Papež František zahájil svou pětidenní cestu po Portugalsku. Do země přicestoval na Světové dny mládeže, na nichž se předpokládá účast až jednoho milionu věřících. Ve svém prvním veřejném projevu zkritizoval eutanazii, kterou nedávno Portugalsko schválilo. V Lisabonu pak vyzval církevní představitele, aby přistupovali vážně ke zprávám o sexuálním zneužívání v církvi. Otazník visí nad papežovým setkáním s oběťmi sexuálního násilí, které nefiguruje v oficiálním programu.

Papež se po příletu setkal s portugalským prezidentem Marcelem Rebelem de Sousa, který je praktikujícím katolíkem. Při přesunech se pohyboval na kolečkovém křesle.

Ve svém prvním projevu, který přednesl před představiteli diplomatického sboru a občanské společnosti, František zkritizoval nedostatek solidarity s migranty nebo nízkou porodnost. „Mladí lidé jsou budoucnost. Existuje však mnoho faktorů, které jsou skličující, jako je nedostatek pracovních míst a ještě více znepokojující strach ze zakládání rodin,“ míní papež.

Negativně vidí také „lehký přístup k smrti“ v Evropě. „Mám tím na mysli mnohé sofistikované zákony o eutanazii,“ uvedl papež.

Portugalsko po dlouhé politické bitvě schválilo eutanazii v květnu. Zákon dlouho blokoval právě konzervativní prezident Rebelo de Sousa. Jeho veto poslanci nakonec přehlasovali za podpory Socialistické strany, která má v parlamentu většinu. Se šéfem socialistů a premiérem Antóniem Costou se papež setká ve středu odpoledne.

Hlava katolické církve se věnovala i mezinárodní politice. „Svět potřebuje opravdovou Evropu. Potřebuje její roli stavitele mostů a mírotvorce v její východní části, ve Středomoří, v Africe, na Blízkém východě,“ prohlásil papež, který vyzval k hledání „kreativní cesty“ pro ukončení války na Ukrajině.

V Lisabonu se očekává na Světových dnech mládeže až jeden milion věřících z desítek zahraničních zemí. Dny završí v neděli mše, na které papež pronese kázání. V sobotu hlava katolické církve navštíví poutní místo ve Fatimě, kde se podle katolíků zjevila třem dětem v roce 1917 Panna Maria.

Možná schůzka s oběťmi

Otazník naopak visí nad setkáním s oběťmi sexuálního násilí v církvi, které nefiguruje v oficiálním programu. Pokud se rozhovor uskuteční, bude mít pravděpodobně soukromou formu. Portugalská katolická církev zřídila komisi, podle které bylo od roku 1950 činiteli katolické církve sexuálně zneužito nejméně 4815 nezletilých.

„Tyto situace mě traumatizovaly po celou pubertu. Můj vztah k dívkám byl velice složitý. Toužil jsem říct, co se mi stalo, ale neměl jsem na to odvahu,“ říká jedna z obětí zneužívání Antonio Grosso.

V souvislosti se zprávám o sexuálním zneužívání dětí papež při bohoslužbě v Lisabonu uvedl, že církev musí vždy naslouchat obětem a potřebuje pokračovat v „pokorné očistě“.

Do Portugalska už odletěla i česká výprava, která se tam v rámci předprogramu účastnila takzvaných Dnů v diecézích. Celkem se dnů mládeže v Portugalsku zúčastní přes tři tisíce Čechů, spolu s nimi tam má být také devět českých biskupů.

Světové dny mládeže se obvykle konají každé tři roky, loni však byly kvůli pandemii covidu-19 odloženy na letošek. Konání katolické akce vzbudilo v zemi také kritiky kvůli vysokým nákladům i spolufinancování ze strany státu a lisabonské radnice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Írán začnou podle Trumpa znovu jednat

Spojené státy a Írán v pondělí začnou znovu jednat. Podle agentury AFP to v noci na pondělí oznámil americký prezident Donald Trump, který předtím odvolal ohlášený rozsáhlý útok proti islámské republice. Zatímco Trump tvrdil, že o odklad úderů žádaly Teherán a další země v regionu, íránská média s odkazem na své zdroje označila prezidentovo tvrzení o teheránské žádosti za lež.
Právě teď

Marocká vláda se poprvé vyjádřila ke krizi v Ceutě, obvinila z ní pašeráky

Marocká vláda obvinila z migrační krize ve španělském městě Ceuta pašeráky a šíření dezinformací, informují v neděli média. Jde o první oficiální vyjádření Rabatu ke čtvrtečním událostem, kdy z Maroka do sousední Ceuty dle španělských úřadů proniklo na 50 tisíc migrantů. Vedení Ceuty hovořilo dokonce o 60 tisících. Marocké ministerstvo vnitra nyní tvrdí, že jich bylo méně. Téměř všichni už v pátek španělské město opustili, zůstává tam ale ještě několik tisíc běženců.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina zasáhla ruskou leteckou základnu, rafinerii i další sklad Wildberries

Ukrajinské drony zaútočily na leteckou vojenskou základnu a rafinerii v ruské Saratovské oblasti. O tamních náletech informoval jak ukrajinský generální štáb, tak telegramové kanály, a údery v regionu potvrdily i ruské úřady. Ukrajina dále uvedla, že útočila i na ruské průmyslové či vojenské cíle v Kalužské, Brjanské a také v Samarské oblasti, kde vzplál další sklad společnosti Widlberries. Ukrajina hlásí oběti po ruských útocích, jejich cílem byl i poštovní terminál.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Exploze u restaurace v Moskvě zabíjela, zamýšleným terčem mohl být ruský generál

Explozi u luxusní restaurace v Moskvě, která v sobotu zabila pět lidí a další zranila, způsobila podomácku vyrobená výbušnina, oznámil dle agentury TASS Národní protiteroristický výbor. Zatím není jasné, zda šlo o politický motiv. Podle některých ruských médií mohl být zamýšleným terčem ruský generál, který se dle Ukrajiny podílel na masakru v Buči. Podle informací serveru Verstka mezi zraněnými může být generálova dcera.
1. 8. 2026Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Řecku se při hašení srazily vrtulníky, dva mrtví. Požáry trápí i část USA

Západně od Athén se v neděli při hašení lesních požárů srazily dva vrtulníky. Oba členové posádky jednoho z nich zemřeli, posádku druhého stroje se podařilo zachránit, uvádí Reuters s odkazem na řecké hasiče. Požáry v této oblasti od pátku zničily už přes deset tisíc hektarů porostu. Byli také zatčeni dva lidé, kteří jsou podezřelí, že vypuknutí požáru nedbalostí způsobili. Stav nouze kvůli rychle se šířícím požárům vyhlásil americký stát Washington. Hasičům na jihozápadě Francie se naopak daří držet oheň nadále pod kontrolou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úřady v Gaze hlásí, že Izrael za dva dny zabil v Pásmu přes dvacet lidí

Izraelská armáda v neděli v Pásmu Gazy zabila nejméně třináct Palestinců, informovala podle agentury AFP místní civilní obrana. Útoky zasáhly i stany, v nichž žijí obyvatelé vysídlení válkou, a mezi oběťmi je i devítileté dítě, tvrdí místní zdravotníci dle agentury Reuters. Už v sobotu zemřelo při izraelských úderech v Pásmu Gazy podle tamních institucí osm lidí. Izraelská armáda uvedla, že zabila tři teroristy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zdravotnictví na Kubě kolabuje. Chybí léky i doktoři, na operaci čekají tisíce lidí

Kubánské zdravotnictví, svého času jedno z nejlepších v Latinské Americe, se potýká s krizí, kterou letos bezprecedentně zhoršilo americké ropné embargo. Časté výpadky elektřiny i dodávek vody postihují také nemocnice, které i proto mají na čekacích listinách na chirurgickou operaci přes sto tisíc pacientů. Zároveň rostou počty nakažených horečkou chikungunya, kterou přenášejí komáři množící se v haldách odpadků na ulicích, na jejichž odvoz není palivo, popsal server CiberCuba.
před 6 hhodinami

Rojí se v sadech i na vinicích. Itálie se potýká s broukem z Dálného východu

Duhově zelení brouci s měňavými krovkami, jejichž původní domovinou je Japonsko, se stávají čím dál větší hrozbou v Itálii. Rojí se po sadech a vinicích a zanechávají za sebou listy s vykousanými mřížkami, což oslabuje rostliny a snižuje úrodu. Brouk se šíří i do dalších evropských zemí.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.