Palestinský útočník pronikl do židovské osady. Zabil tři členy izraelské hlídky

Palestinský střelec v židovské osadě na Západním břehu Jordánu zabil tři členy polovojenské izraelské hlídky a jednoho zranil. Oznámil to izraelský armádní rozhlas. Sedmatřicetiletý útočník byl při akci podle policie zabit. Premiér Benjamin Netanjahu útok připsal systematickému podněcování k násilí ze strany palestinského vedení. Ujistil, že dům útočníkovy rodiny bude stržen.

Palestinec ráno pronikl ve skupině dělníků k zadnímu vstupu do osady Har Adar nedaleko Jeruzaléma. Izraelské hlídce se zdál podezřelý, tak ho zastavila. Muž zpod košile vytáhl zbraň a začal střílet. Hlídka palbu opětovala a zabila ho. 

Mezi mrtvými jsou i dva bezpečnostní strážci a jeden člen pohraniční policie. Policejní mluvčí označila incident za teroristický útok. Zraněný policista je podle zdravotníků v kritickém stavu.

Podle izraelského tisku střelec pocházel z vesnice Bajr Súrík, která leží na Západním břehu Jordánu, a měl povolení k práci v židovských osadách.

Zpravodaj ČT Jakub Szántó: Situace na Západním břehu je v posledních měsících velmi napjatá (zdroj: ČT24)

Izraelská kontrarozvědka zjistila, že útočník Nimr Ahmad Džamál je otcem čtyř dětí a podle všeho měl vážné rodinné problémy vztahující se k rodinnému násilí. Jeho žena uprchla před několika týdny do Jordánska a děti nechala u něho. Netanjahu prohlásil, že „útok je kromě jiného výsledkem systematického podněcování ze strany palestinské samosprávy a dalších“.

Očekává, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás útok odsoudí a nebude se pokoušet jej omluvit. „I když se stále vyšetřuje, několik věcí je jistých už nyní: Teroristův dům bude stržen, armáda už jeho vesnici obklíčila. Pracovní povolení pro Izrael budou zrušena pro všechny členy útočníkovy širší rodiny,“ řekl premiér. Podle policie Džamál v Har Adaru několik let pracoval. Majitelé pracovních povolení jsou podle izraelského tisku pachateli podobných útoků jen zřídka. 

Mluvčí palestinského radikálního hnutí Hamas k incidentu prohlásil: „Teroristický útok v oblasti Jeruzaléma je novou kapitolou v intifádě Al-Kuds, jež dokazuje, že jakékoli snahy o judaizaci nic nezmění na tom, že Jeruzalém je arabské a islámské město,“ přičemž použil arabský název pro Jeruzalém. Intifáda je označení pro lidové povstání.

Útok odsoudil také koordinátor OSN pro blízkovýchodní proces Nikolaj Mladenov. „Je ohavné, že Hamas a další takové útoky oslavují. Poškozuje to možnost zajistit mírovou budoucnost Palestincům a Izraelcům,“ řekl. Britský velvyslanec v Izraeli David Quarrey řekl, že pro terorismus neexistuje žádná omluva.

Násilnosti, při nichž Palestinci na Izraelce útočí noži, střelnými zbraněmi nebo automobily, začaly v září 2015. Zemřelo při nich na izraelské straně téměř 50 lidí, na palestinské 260. Většina zabitých Palestinců byli útočníci.

Naposledy v polovině srpna zaútočil na Západním břehu mladý Palestinec nožem na izraelské pohraničníky. Jeden z Izraelců byl zraněn, útočník byl zabit.

Incidenty vyprovokovaly pokusy některých židů modlit se na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což bezpečnostní předpisy nedovolují. Židé tam sice mohou chodit, ale nikoli se modlit, i když je to podle tradice místo, kde stával židovský chrám.