Omrzliny do deseti minut. Amerika tuhne v rekordních mrazech, na středozápadě může být až minus 50

Státy Wisconsin, Michigan a Illinois na středozápadě USA vyhlásily stav nouze kvůli extrémním teplotám klesajícím pod minus 30 stupňů Celsia. Stovky škol zrušily vyučování. Polární bouří, která má oblast sužovat až do pátku, je nejvíce ohroženo třímilionové Chicago a severní část Illinois. U Velkých jezer se může mráz přiblížit až k 50 stupňům pod nulou. Hlášeno je prvních pět úmrtí.

V Severní Dakotě klesla v noci teplota na minus 32 stupňů Celsia. V Minneapolisu ve státě Minnesota naměřili již v úterý večer minus 29 stupňů Celsia, přičemž na některých místech v Minnesotě dosáhla pocitová teplota k minus 52 stupňům Celsia, napsala agentura AP.

Stovky státních škol na středozápadě USA v úterý zrušily vyučování a uzavřené zůstanou i ve středu. Stejné opatření přijalo i několik velkých univerzit. V Chicagu má zůstat doma všech 360 tisíc žáků, stejně tak nepůjdou do školy studenti v Detroitu. Americká poštovní služba nebude v některých částech nejhůře postižených států kvůli třeskutým mrazům doručovat zásilky.

V Chicagu je větší zima než v Antarktidě, bezdomovci smí zůstat v MHD

Od pondělí byly kvůli sněhové bouři v Chicagu a Detroitu zrušeny nebo odloženy tisíce letů.  V Chicagu zůstala zavřená zoologická zahrada Brookfield, což se stalo teprve po čtvrté v její 85leté historii.

Úřady v zasažené oblasti přijímají kvůli nebývalým mrazům výjimečná opatření, která mají ochránit bezdomovce a další zranitelné občany. V Chicagu, kde podle meteorologů citovaných severem BBC News bude tento týden chladněji než v Antarktidě, bylo pět autobusů městské hromadné dopravy přeměněno v pojízdné nouzové přístřešky. V některých z nich jsou k dispozici i zdravotníci.

Charitativní organizace ve městě Minneapolis, které provozují nouzové ohřívárny a přístřešky, prodloužily otevírací dobu a zvýšily kapacitu. Společnost Metro Transit, jež je hlavním poskytovatelem veřejné dopravy v dvojměstí Minneapolis-Saint Paul, uvedla, že nebude vykazovat z autobusů bezdomovce, kteří jimi budou cestovat jen proto, aby se ohřáli.

Guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker varoval, že obyvatelé se musí připravit na „historickou zimní bouři“, která od oblasti jezer přinese teploty kolem 48 stupňů pod nulou. I krátká doba strávená v takovém počasí může být nebezpečná, varoval guvernér.

Stát Illinois už proto aktivoval nouzový plán. Stejné opatření přijaly i jižní státy Alabama a Mississippi, kde je obvykle podstatně teplejší počasí. Varování vydala i sousední Iowa, kde do konce týdne očekávají teploty minus 43 až 48 stupňů Celsia.

Omrzliny do deseti minut

Podle předpovědí počasí hrozí nejnižší teploty od úterý do čtvrtka, přičemž v oblasti Velkých jezer se rtuť teploměru může přiblížit k minus padesáti stupňům. Národní povětrnostní služba (NWS) upozornila, že v takové zimě hrozí člověku během pouhých deseti minut omrzliny. „Jedná se o počasí ohrožující lidské zdraví a musíme k němu tak přistupovat,“ prohlásil v úterý starosta Chicaga Rahm Emanuel.

Kromě toho se například ve státě Wisconsin čeká až 60 centimetrů sněhu, v Illinois by mělo napadnout 15 centimetrů a sněžení zasáhne pravděpodobně i jižní státy Alabamu a Georgii.

S mimořádně chladným počasím a silným sněžením je na severu USA spojováno nejméně pět úmrtí, včetně muže, kterého v oblasti Chicaga srazil sněžný pluh. Další obětí se stal muž z Milwaukee, který byl nalezen umrzlý v garáži, a mladý pár, který nepřežil srážku svého auta s jiným vozidlem na zasněžené silnici.

Nelyžuje se, dodávky piva váznou

Ve Wisconsinu poznamenalo extrémně chladné počasí i dodávky piva. Dvě distributorské firmy sdělily, že dodávky budou zpožděny či přerušeny z obavy, že by pivo v kamionech zmrzlo. Mráz znemožňuje dokonce i některé typické zimní aktivity. Po celou středu zůstane uzavřen lyžařský areál v oblasti Minneapolisu, jakož i tamní ledový hrad.

Mrazivé podmínky jsou důsledkem rozštěpení a posunu rotující masy chladného vzduchu známé jako polární vortex. Za běžných okolností rotuje ve stratosféře nad severním pólem. Toto proudění ale bylo narušeno, a nyní se posouvá na jih nad Spojené státy.

Meteorologové tuto skutečnost připisují náhlému oteplení nad severním pólem, které minulý měsíc způsobil příliv horkého vzduchu z Maroka. Horký vzduch polární vortex rozštěpil a způsobil jeho posun na jih.

Události ČT: Zaměstnanci mrazicích hal se těší do práce, je tam tepleji než venku (zdroj: ČT24)