Německé AfD hrozí sledování i kvůli Heydrichovi. Člen strany chválil jeho „chytrou politiku“ v protektorátu

Německý list Der Tagesspiegel zveřejnil další podrobnosti z interní zprávy německé civilní kontarozvědky o protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD). Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) v ní podle listu uvádí jako jeden z argumentů ke změně přístupu k AfD i výrok jejího člena, který vychvaloval zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Civilní kontrarozvědka se na základě zprávy rozhodla přezkoumat, zda začít nejsilnější opoziční stranu sledovat. Politici AfD vyjádřili pobouření z toho, že detaily ze zprávy unikly do médií.

Interní zpráva obsahuje řadu kontroverzních výroků, kterými jsou politici AfD proslulí. Podle nové informace listu Der Tagesspiegel uvádí zpráva jako jeden z argumentů pro změnu přístupu civilní kontrarozvědky k AfD také výrok člena berlínské buňky Bernda Pachala, který na konci roku 2016 na Facebooku chválil „chytrou politiku říšského protektora Reinharda Heydricha“.

Nacista Heydrich byl v letech 1941 až 1942 zastupujícím říšským protektorem v protektorátu Čechy a Morava a chtěl mimo jiné potlačit český odboj a vyřešit „židovskou otázku“. Zemřel v roce 1942 na následky zranění z atentátu, který provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík. 

Spolupředseda AfD Jörg Meuthen označil únik interní zprávy do médií za „obrovský skandál, který masivně otřásá důvěrou ve stát a jeho instituce“. Skandální je podle něj především to, že novináři dokument mají k dispozici, ale straně, které se týká, jej BfV odmítla vydat.

Únik zprávy kritizoval i druhý spolupředseda strany Alexander Gauland, kterému je přitom v dokumentu věnována značná pozornost. Gauland například v minulosti hovořil o tom, že doba nacismu je jen „ptačím trusem“ na úspěšných německých dějinách.

Předseda durynské AfD Björn Höcke zase památník holocaustu v centru Berlína označil za „památník hanby“. Někdejší šéf mládežnické organizace AfD v Dolním Sasku Lars Steinke svého času označil strůjce neúspěšného atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera Clause von Stauffenberga za zrádce a zbabělce.

Zkoumání může trvat až dva roky

Rozhodnutí německé civilní kontrarozvědky o novém zařazení AfD, které oznámil ředitel BfV v úterý, znamená, že úřad na základě veřejných vyjádření členů strany systematicky prozkoumá, nakolik se v uskupení dají vysledovat pravicově extremistické tendence. Zaměří se přitom zejména na křídlo kolem předsedy durynské AfD Höckeho a mládežnickou organizaci strany (JA).

Na základě zkoumání, které by mohlo trvat až dva roky, se rozhodne, zda bude AfD zařazena do vyšší kategorie, v rámci které může BfV například verbovat ve sledované organizaci i informátory.