Necítím se jako hrdina, říká pilot letadla, které přistálo v poli. Od Putina dostal nejvyšší vyznamenání

Nahrávám video
Necítím se jako hrdina, říká pilot letadla, které přistálo v poli. Od Putina dostal vyznamenání
Zdroj: ČT24

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek udělil nejvyšší ruské vyznamenání – titul Hrdiny Ruska – pilotovi, který ve čtvrtek krátce po vzletu nouzově přistál v kukuřičném poli. Během manévru nikdo nepřišel o život. Stejné ocenění má i kopilot, zbytek posádky dostal medaili za odvahu a 226 cestujících v přepočtu 35 tisíc korun odškodného.

„Podepsal jsem dekret o vyznamenání posádky letadla, které, jak známo, provedlo tvrdé nouzové přistání u letiště Žukovskij,“ uvedl Putin s tím, že věří, že podobných příhod bude v budoucnu co nejméně.

Kapitána letu Damira Jusupova, který s letadlem po srážce s hejnem ptáků bezpečně přistál na poli, oslavují i ruská média. On sám se ale zvýšené pozornosti brání. „Byla to jediná věc, co se dala dělat. Proto se necítím jako hrdina. Každý pilot by udělal to samé,“ míní. „Cítím se trochu provinile, že jsem pasažéry nedovezl až do cíle, do Simferopolu,“ podotkl.

Posádka předvedla opravdu vynikající kus práce. Je vidět, že byla opravdu velmi dobře vycvičená, že piloti neztratili duchapřítomnost a jednali a chovali se tak, jak měli. To znamená, že se správně rozhodli pro přistání do pole a zachránili všechny cestující.
Ladislav Keller
kapitán Boeingu 737 a letecký publicista

Při manévru prý strach neměl. „Viděl jsem kukuřičné pole a doufal jsem, že přistanu dostatečně měkce. Snažil jsem se snížit vertikální rychlost, aby letoun co nejměkčeji přistál a hladce doklouzal,“ řekl. Vyzdvihl také profesionalitu posádky, které se podařilo včas evakuovat cestující.

Racky zřejmě přilákaly skládky

Letadlo Airbus A321 společnosti Ural Airlines startovalo z letiště jihovýchodně od Moskvy, cílem bylo krymské město Simferopol. Asi kilometr od startovací dráhy musel stroj nouzově přistát, protože do motorů se dostali rackové. Piloti před přistáním motory zcela vypli a posadili letoun plný paliva do kukuřičného pole.

Na palubě bylo 226 cestujících a sedm členů posádky, všichni přežili. První zprávy hovořily o 23 zraněných, podle posledních informací ale zranění utrpělo 74 lidí včetně 19 dětí, v nemocnici ale už nikdo není.

Někteří místní činitelé naznačili, že hejno racků mohly přilákat skládky poblíž letiště. Úřady v pátek poblíž místa havárie skutečně našly několik skládek, včetně jedné nelegální.

Média výkon pilota srovnávají s nouzovým přistáním amerického letadla na řece Hudson před deseti lety. Pilot letounu společnosti U.S. Airways tehdy západně od Manhattanu přistál na řece po srážce letadla s hejnem hus. I tehdy se incident obešel bez obětí na životech.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán odmítl návrh příměří s USA, podle AFP ho neschválil ani Trump

Írán odmítl Pákistánem předložený návrh na příměří se Spojenými státy, přičemž zdůraznil nutnost trvalého ukončení války, píše agentura Reuters s odkazem na íránskou státní agenturu IRNA. Teherán v zamítavé odpovědi, kterou předal Pákistánu, uvedl deset vlastních požadavků, kterými podmiňuje souhlas s ukončením války. Mimo jiné žádá ukončení všech konfliktů na Blízkém východě, úmluvu o bezpečné plavbě Hormuzským průlivem či zrušení sankcí, které byly na Írán uvaleny. Agentura AFP předtím s odkazem na svůj zdroj z Bílého domu uvedla, že šéf Bílého domu Donald Trump předložený návrh neschválil.
05:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na íránský petrochemický komplex Jižní Pars

Izraelské letectvo zaútočilo na íránský petrochemický komplex Jižní Pars v Asalúji. Podle agentury AP to uvedl izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle íránské agentury Tasním nebylo petrochemické zařízení zasaženo, ale je bez přívodu proudu. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zaútočily na americkou výsadkovou loď USS Tripoli (LHA-7) a donutily ji k ústupu směrem do jižního Indického oceánu, uvedla agentura Reuters.
14:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Další šance pro Timmyho. Mohl by ho vyzvednout katamarán

Velryba uvázlá na mělčině na severu Německa, jejíž záchranu úřady před několika dny vzdaly, má znovu naději na vyproštění. Záchranáři podle ministra životního prostředí spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko Tilla Backhause nově zvažují vyzvednutí mladého keporkaka s pomocí katamaránu a jeho následný transport z Baltu do Severního moře. Informoval o tom deník Bild s tím, že záviset bude na úterní prohlídce, kdy odborníci znovu zhodnotí šance velryby.
před 3 hhodinami

Exgubernátor Kurské oblasti půjde na 14 let do vězení za braní úplatků při stavbě opevnění

Ruský soud uložil bývalému gubernátorovi Kurské oblasti Alexeji Smirnovovi čtrnáctiletý trest vězení a pokutu ve výši 400 milionů rublů (108 milionů korun). Shledal jej vinným z braní úplatků v souvislosti s výstavbou opevnění na rusko-ukrajinské hranici, informovala státní agentura TASS.
před 3 hhodinami

Šéf íránské tajné služby je po smrti, v Haifě byl zasažen obytný dům

Zásah obytného domu v izraelské Haifě íránskou střelou si v neděli vyžádal čtyři mrtvé. Informovaly o tom izraelské úřady, které tak upřesnily původní bilanci. Několik dalších osob utrpělo zranění. Íránské revoluční gardy mezitím oznámily smrt šéfa své tajné služby. K útoku se přihlásil Jeruzalém.
01:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při ruském útoku na Oděsu zemřeli tři lidé včetně dítěte

Nejméně tři lidé včetně dítěte zemřeli v noci na pondělí při ruském útoku na Oděsu, uvedly tamní úřady. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského po útoku, který zasáhl obytnou budovu, bylo dalších 11 osob hospitalizováno, včetně těhotné ženy a dvou dětí. Po zásahu energetického objektu v Oděské oblasti jsou tisíce lidí bez elektřiny. Jednoho mrtvého po ruském útoku hlásí Cherson.
07:58Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael udeřil v Bejrútu a přiznal, že omylem zabil člena opozice

Izraelská armáda zahájila novou vlnu útoků na infrastrukturu libanonského teroristického hnutí Hizballáh v Bejrútu. Píše to list The Times of Israel (ToI). Agentura AFP odvysílala záběry kouře, který stoupal nad oblastí. Armáda židovského státu v pondělí přiznala, že při pokusu o atentát na agenta Hizballáhu omylem zabila opozičního funkcionáře.
před 6 hhodinami

Při povodni v ruském Dagestánu se protrhla přehrada, v Machačkale se zřítil dům

Při záplavách v Dagestánu na jihu Ruska protržená přehrada zatopila dvě vesnice. V regionální metropoli Machačkale se zřítil mnohopatrový dům. Nejméně jeden člověk zemřel při sesuvu půdy, informovala v neděli ruská státní agentura TASS.
před 19 hhodinami
Načítání...