Navalnyj potvrdil, že je ve vězeňské kolonii sto kilometrů od Moskvy

Horizont ČT24: Navalnyj ve vězeňské kolonii (zdroj: ČT24)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj na svém instagramovém účtu potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Ve svém příspěvku popsal své současné vězení jako „skutečný koncentrační tábor sto kilometrů od Moskvy“. Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem. Známý kritik Kremlu si tam v současné době odpykává 2,5letý trest za údajnou zpronevěru.

„Všude jsou videokamery. Všechny sledují a nejmenší porušení hlásí. Zdá se mi, že někdo nahoře četl Orwellovo 1984 a řekl: Aha, paráda. Pojďme to udělat. Výchova skrze odlidštění. Ale pokud ke všemu přistupujete s humorem, můžete žít. Takže celkově je u mě vše v pořádku,“ píše se v příspěvku na Navalného Instagramu.

Příspěvek byl zveřejněn krátce poté, co politika ve vězení navštívili jeho obhájci, podotkla agentura Reuters s tím, že Navalnyj smí se světem mimo věznici komunikovat pouze skrze své právníky. Společně s textem se na Instagramu objevila rovněž Navalného fotografie s ostříhanými vlasy.

„Musím přiznat, že mě ruský vězeňský systém dokázal překvapit. Nepředstavoval jsem si, že je možné vybudovat skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy,“ píše se dále v příspěvku.

„Zatím jsem neviděl žádné násilí, ani jeho náznak. I když vzhledem k napjatému postoji odsouzených, kteří stojí v pozoru a bojí se znovu otočit hlavu, snadno věřím četným příběhům, že zde v IK-2 v Pokrovu docela nedávno málem ubili lidi dřevěnými kladivy. Nyní se metody změnily. A upřímně, nepamatuji si místo, kde všichni mluví tak zdvořile,“ uvádí se v příspěvku Navalného, podle něhož je zakázáno v tomto vězení klít.

Improvizovaný soud poslal Navalného do vězení v únoru

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj se v lednu vrátil do Ruska z Berlína, kde se několik měsíců léčil po otravě jedovatou látkou ze skupiny novičok. Opoziční politik otravu klade za vinu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB, kterou za pachatele označil i mezinárodní tým novinářů. Kreml vše odmítá.

Policie Navalného zatkla krátce po návratu do vlasti na letišti v Moskvě a improvizovaný soud mu v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že opozičník během pobytu v Německu porušil podmínku hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi.

Koncem února Navalného převezli z vazební věznice v Moskvě do podobného zařízení Kolčugino. Jeho obhájce v pátek oznámil, že opoziční předák byl převezen neznámo kam. Agentura TASS v týž den s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu.