Na Lesbu shořel uprchlický tábor. Řecká vláda vyhlásila na ostrově nouzový stav

Události: Požár tábora (zdroj: ČT24)

Přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos v noci na středu zničil požár. Úřady zatím nehlásí žádné oběti na životech, několik lidí však utrpělo lehčí zranění, když se nadýchali kouře. Podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise zavinili požár žadatelé o azyl, kteří protestovali proti koronavirové karanténě. Řecká vláda po mimořádné schůzi vyhlásila na ostrově mimořádný stav, který zůstane v platnosti čtyři měsíce. Ve středu večer uprchlický tábor opět zachvátil požár, oheň zatím nezpůsobil žádná zranění.

Záležitost sleduje i Evropská komise, která bude financovat přesun 400 nezletilých bez doprovodu na pevninu. V nevyhovujících podmínkách tábora žilo přes dvanáct tisíc lidí.

Premiér Kyriakos Mitsotakis svolal hned ráno mimořádnou schůzi vlády, na níž se ministři dohodli, že mimořádný stav na Lesbu zůstane v platnosti příští čtyři měsíce. Na místo zamířili dva ministři a šéf národní organizace pro veřejné zdraví, kteří pak večer vystoupí na tiskové konferenci. Vládní mluvčí Stelios Petsas řekl, že by se konference měla konat v 18:00 místního času (17:00 SELČ).

Požár zachvátil největší uprchlické zařízení v Řecku podle hasičů krátce po úterní půlnoci. Do  rána tábor lehl z valné části popelem a na místě jsou doutnající obytné buňky a stany, uvádí řecká média. Obyvatelé před plameny uprchli, mnozí s osobními věcmi. Příčina požáru zatím objasněna nebyla, úřady vyšetřují možnost úmyslného založení.

Na ostrov dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi čtyři tísice uprchlíků. Další blokáda je pak kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Evropská komise je připravena pomoct

Tábor Moria byl od 2. září uzavřen, protože se u jednoho z obyvatel prokázala nákaza koronavirem. Od té doby tam bylo zjištěno pětatřicet nakažených.

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z Morii rozdělí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na hrozící konflikt mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu. Podle úřadu se nyní řeší, jak uprchlíkům zajistit dočasné ubytování. Do té doby by měli běženci zůstat, kde jsou. Úřad vyzval všechny zúčastněné ke zdrženlivosti.

Zpravodaj ČT v Turecku k situaci v uprchlickém táboře v Morii (zdroj: ČT24)

Místní server Lesvospost uvádí, že v Morii shořelo tři tísíce stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy v táboře i místní klinika. „Žadatelé o azyl utíkají po svých z tábora směrem k přístavu v Mytilini, ale blokují je vozidla pořádkových sil,“ uvedl fotoreportér AFP.

Mytilinský starosta řekl, že „policie na silnici střeží přes dvanáct tisíc uprchlíků“. „Je to velmi obtížná situace, protože někteří z těch lidí mají pozitivní testy (na covid-19),“ upozornil. Petsas řekl televizní stanici ERT, že pozitivních je 35 lidí a ty je třeba izolovat, aby se zabránilo rozšíření viru. Podle něj platí pro všechny uprchlíky zákaz opustit ostrov. Podle svědků se obyvatelé vesnice v blízkosti tábora snaží zabránit uprchlíkům v průchodu.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v ranním rozhovoru Mitsotakise ujistil, že je EK připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. Řekla, že prozatím dala souhlas k financování „okamžitého převozu na pevninu a k ubytování 400 dětí a dospívajících, kteří byli v táboře bez doprovodu“. „Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na Twitteru.

Požár založili žadatelé o azyl, tvrdí ministr

Podle řeckého ministra pro migraci založili oheň v uprchlickém táboře žadatelé o azyl, kteří předtím protestovali proti koronavirové karanténě. „V noci na dnešek se v táboře rozhořelo několik ohňů. Požáry v Morii vypukly, když žadatelé o azyl protestovali proti karanténě,“ uvedl Mitarakis.

Tábor Moria, jehož kapacita je více než čtyřnásobně překročená, je často terčem kritiky humanitárních organizací. Minulý týden byla v zařízení zavedena karanténa, poté co se u jednoho žadatele o azyl prokázal koronavirus.

Všichni nově příchozí migranti na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru „všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními“.

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.