Mírnější zákaz pro Trumpa. Nově může mluvit o svědcích a členech poroty soudu

Newyorský soudce zmírnil soudní příkaz, který omezuje veřejná vyjádření exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa o aktérech procesu kolem falšování finančních záznamů bývalého šéfa Bílého domu. Trump tak nyní může veřejně mluvit o svědcích a členech poroty. O zaměstnancích soudu, prokurátorech a jejich rodinách má ale nadále zakázáno hovořit, podotkla agentura Reuters.

Někdejší šéf Bílého domu byl minulý měsíc shledán vinným v případu falšování finančních záznamů v souvislosti s platbami před volbami v roce 2016 za mlčení pornoherečky Stormy Daniels, s níž měl údajně románek. Trump se tak stane prvním americkým exprezidentem odsouzeným za trestný čin. Zároveň však oznámil, že se plánuje odvolat, jakmile to bude možné.

Výši trestu pro Trumpa soudce oznámí 11. července. Do té doby platí podle soudce Juana Merchana pro Trumpa částečný zákaz vyjadřování a také utajení identity členů poroty. „Existuje dostatek důkazů, které ospravedlňují pokračující obavy o porotce,“ napsal soudce.

Merchan zakázal Trumpovi vyjadřovat se o aktérech soudu koncem března, později zákaz rozšířil. O členech poroty například Trump tvrdil, že jsou to z 95 procent demokrati. Exprezident nakonec dostal pokutu za porušování zákazu, který označuje za protiústavní. Požaduje také, aby byl zrušen celý.

Poté, co byl Trump v květnu shledán vinným v kauze falšování účetnictví, požádal jeho právní tým o úplné zrušení zákazu, tomu ale soudce v úterý nevyhověl. „Jedná se o další nezákonné rozhodnutí velmi konfliktního soudce,“ prohlásil v úterý Trumpův mluvčí v reakci na nový Merchanův krok.

Rozhodnutí soudce odmítla komentovat kancelář manhattanského okresního prokurátora Alvina Bragga. Prokurátor, jeho rodina a zaměstnanci kanceláře přitom v letošním roce čelili celkem 61 výhrůžkám, jak v místopřísežném prohlášení uvedl jeden z newyorských policistů, který má na starosti Braggovu ochranku. Agentura Reuters, která s informací přišla, však neuvedla, zda tyto výhrůžky souvisely s Trumpovým procesem.

Mezi nimi byl i příspěvek, který prozrazoval adresu bydliště jednoho z Braggových zaměstnanců, a také výhrůžka bombou v domech dvou osob zapojených do případu 15. dubna, tedy v první den Trumpova procesu.

Kancelář prokurátora minulý týden uvedla, že omezení Trumpových projevů o svědcích soudu již není potřeba. Naléhali také na soudce Merchana, aby ostatní omezení ponechal v platnosti, a to s odkazem na bezpečnostní rizika.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 12 mminutami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 1 hhodinou

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 1 hhodinou

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 2 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráku drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 3 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 9 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...