Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.

Po muži pátrali policisté, hasiči i dobrovolníci. Museli se pohybovat v těžko dostupném terénu, píše televize Joj na své webu. Tělo pohřešovaného našli kousek za Detvou pozdě v noci, muž měl těžká zranění hlavy. Hasiče doprovázeli ozbrojení policisté, protože bylo nahlášeno, že se v této lokalitě vyskytují medvědi.

ŠOPSR v pondělí sdělila, že na místo dorazil také její zásahový tým pro medvěda hnědého a rozmístil tam monitorovací techniku a cedule s upozorněním na výskyt medvěda. Tato agentura vyzvala návštěvníky hor, aby v těchto dnech byli ve zvýšené míře opatrní, protože při teplém počasí se zvyšuje riziko, že se ve volné přírodě setkají s medvědem.

Za letošní rok je ze Slovenska hlášeno několik případů zranění po napadení medvědem. Loni na začátku října medvěd napadl houbaře v okrese Liptovský Mikuláš, pětapadesátiletý muž zraněním podlehl.

Odstřel mědvědů

„Jsem přesvědčen, že tak jako to zavedli v Rumunsku, tak i na Slovensku zavedeme preventivní kvótu na odstřel medvědů a budeme tohoto jedince regulovat plošně a preventivně, stejně jako tomu bylo v minulosti, dokud situaci nezhoršil environmentální aktivismus,“ napsal na Facebooku Taraba. Dodal, že ŠOPSR už doručila návrh na zdůvodnění odstřelu 350 medvědů a že vládě v této souvislosti navrhne vyhlásit mimořádnou situaci v dotčených regionech.

Podle Taraby loni bylo na Slovensku odstřeleno téměř sto problémových medvědů, zatímco dříve šlo jen o jednotky případů.

„Loni na pokyn Tomáše Taraby nechalo ministerstvo usmrtit historicky nejvíce medvědů, ale počet útoků na lidi vůbec neklesl. Naopak, přibyla dvě úmrtí,“ napsala v prohlášení poslankyně opozičního hnutí Progresívne Slovensko Tamara Stohlová. Nejnovější tragédii označila za vážné selhání představitelů resortu životního prostředí. Kritizovala rovněž plán zvýšit odstřely medvědů a tvrdí, že takový postup zjevně nemá efekt.

Slovenský parlament loni v červnu po dřívějších opakovaných střetech medvědů s lidmi schválil výjimku z ochrany medvědů pro případ, že výskyt těchto šelem ohrožuje život, zdraví či majetek lidí nebo úrodu a hospodářská zvířata. Podmínkou pro jednodušší vydání povolení k likvidaci problémových medvědů je vyhlášení mimořádné situace v dotčené lokalitě.

Někteří nynější vládní politici na Slovensku, ale i lesníci, v minulosti zpochybnili výsledky studie ochranářů a vědců z českých univerzit, že medvědí populace na Slovensku čítá nanejvýše 1275 zvířat. Tvrdili, že tyto počty jsou vyšší. Například státní instituce Národní lesnické centrum předloni odhadla, že na Slovensku žije 2500 až 3200 medvědů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kanadské úřady hlásí první oběť rozsáhlých lesních požárů

Při rozsáhlém požáru v kanadské provincii Britská Kolumbie zemřela osmdesátiletá žena, která se snažila utéct ze svého domu. Podle agentury AFP to oznámila kanadská královská jízdní policie. Požár vypukl v pátek poblíž jezera Okanagan na jihu provincie a rychle se rozšířil. Úřady kvůli němu nařídily evakuaci více než 20 tisíc lidí, v provincii byl vyhlášen stav nouze.
před 20 mminutami

Trump vybral nového právního poradce Bílého domu, změna přichází před volbami do Kongresu

Novým hlavním právním poradcem Bílého domu a asistentem prezidenta se od 1. září stane Will Scharf. Dosud působil jako tajemník personálu Bílého domu a zajišťoval administrativu spojenou s prezidentovou agendou. Oznámil to americký prezident Donald Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social.
před 1 hhodinou

V největším egyptském zlatém dole se zřítila hornina, jeden člověk zemřel

Při zřícení horniny v největším egyptském zlatém dole přišel o život jeden pracovník, dalších pět bylo zraněno. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na prohlášení tamního ministerstva ropného průmyslu a minerálních zdrojů. Provoz v dole je do ukončení vyšetřování neštěstí pozastaven.
před 2 hhodinami

Izrael znovu odmítl mírový plán pro Gazu

Izrael znovu odmítl patnáctibodový mírový plán pro Pásmo Gazy navržený Radou pro mír, kterou ustavil americký prezident Donald Trump. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píší agentury Reuters a DPA. Teroristické hnutí Hamás mírový plán už dříve přijalo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kanadu i Evropu dál sužují lesní požáry. V Britské Kolumbii evakuovali tisíce lidí

Rozsáhlé lesní požáry dál zuří v Kanadě i Evropě. V kanadské Britské Kolumbii muselo své domovy opustit přes dvacet tisíc lidí, plameny se rychle šíří také v částech Španělska, Itálie a Srbska. Hasičům práci komplikují vysoké teploty, vítr i těžko dostupný terén. Evropské státy zároveň řeší nedostatek hasicích letadel. Ve Francii zahájili vyšetřování, obavy z ohně pak mají na jihu země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusové útočili na Charkov a Oděsu. Údery hlásí i úřady v Bělgorodu

Tři mrtvé a 37 zraněných si v noci na neděli vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy, oznámil tamní starosta Ihor Terechov. Obytné domy byly poškozeny i v Oděse, kde ruský úder zranil minimálně dvanáct lidí. Dalších jedenáct lidí utrpělo zranění po úderech v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti po útoku zemřel záchranář. Útoky hlásí i ruské úřady. Regionální krizové centrum v Bělgorodské oblasti tvrdí, že v důsledku útoků ukrajinských dronů zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Jemenští hútíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii

Jemenští hútíové tvrdí, že zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. V neděli to podle agentury AFP uvedl vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Kromě toho džihádisté sdělili, že provedli raketové a dronové údery v jemenském přístavním městě Muchá, které je pod kontrolou mezinárodně uznávané a Rijádem podporované vlády v Adenu. Zemřelo tam 11 lidí. Hútíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dolphin dorazil do Číny, úřady evakuovaly přes milion lidí

Tajfun Dolphin zasáhl východ Číny, uvedly v neděli tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Hustě obydlené východní pobřeží se připravovalo několik dnů na příchod bouře, která si vynutila zrušení patnácti set letů a evakuaci více než milionu lidí z nejohroženějších oblastí. Tajfun přinesl přívalové deště a silný vítr. Úřady varovaly, že hrozí záplavy a sesuvy půdy. Zasaženo v minulých dnech bylo i Japonsko, nebo Tchaj-wan.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.