Mayová nabídla poslancům hlasování o druhém referendu o brexitu

Britská vláda podle premiérky Theresy Mayové zahrne do zákona o odchodu z Evropské unie i požadavek, aby poslanci měli možnost hlasovat o konání druhého referenda. To by případně mělo schvalovat novou brexitovou dohodu v její konkrétní podobě. Mayová to řekla v projevu o dalším postupu v otázce brexitu. V něm také nabídla opozičním poslancům ústupky v oblastech ochrany práv zaměstnanců a životního prostředí. Labouristé však podle svého šéfa Jeremyho Corbyna dohodu stejně nepodpoří, trvají na celní unii s EU.

Plán brexitu z pera týmu premiérky Mayové už odsouhlasila britská vláda, píše BBC. Ta ho předloží k hlasování v parlamentu na začátku června. Bude mít podobu speciálního zákona, který dohodu včleňuje do britského práva.

Nejprve poslanci dostanou šanci hlasovat o tom, zda se má uskutečnit druhé referendum. Pokud budou souhlasit, apelovala Mayová, aby následně souhlasili i s novou brexitovou dohodou. Pokud by ji zamítli, nemohlo by se lidové hlasování uskutečnit, protože by nebylo, o čem hlasovat.

Poslanci by podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat také o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii. Dohoda zatím obsahuje dočasné setrvání Spojeného království v celní unii s EU do příštích parlamentních voleb v zemi. 

Plán vyvolává spíš odpor

Mayová přišla i s ústupky levicové opozici. Zavazuje se, že opatření na ochranu práv zaměstnanců či životního prostředí se po vystoupení z EU nezměkčí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn však už sdělil, že ústupky nestačí a jeho strana dohodu nepodpoří. Nový plán podle něj nereaguje na jejich zásadní požadavky. Zdůraznil, že Mayová nezměnila stanovisko, pokud jde o přechod do trvalé celní unie s EU po brexitu a nabízí pouze dočasné opatření.

Vláda se v dohodě také právně zavazuje, že ukončí přechodná období týkající se Severního Irska do prosince 2020, aby se nespustila takzvaná irská pojistka. Nová dohoda zamezí jakémukoliv oddělení Severního Irska z jednotného celního prostoru Spojeného království. 

To je ústupek severoirské Demokratické unionistické straně (DUP), o jejíž poslance se většina vlády opírá. Lídr poslaneckého klubu DUP v britském parlamentu Nigel Dodds v reakci uvedl, že na zásadních nedostatcích brexitové dohody premiérčina strategie nic nemění.

Mayová ohlášením nového plánu na realizaci brexitu podle prvních reakcí politiků navíc získala další odpůrce v řadách spolustraníků. Například konzervativní poslanec Simon Clarke napsal, že sice hlasoval pro třetí verzi dohody o brexitu, pro novou však hlas nezvedne. Brzy se přidali další představitelé vládní strany a podle webu BuzzFeed News počet rebelů výrazně vzrostl. Podpory se Mayová dočkala pouze od členů své vlády.

Odchod Spojeného království z Evropské unie se nyní odkládá do konce října. Dohodu, kterou Mayová s EU vyjednala, zamítl parlament v Londýně. Ukázalo se, že žádný návrh dalšího postupu nemá ve sněmovně většinovou podporu. Vládní konzervativci se proto už podruhé pokoušejí o ústupky a dohodu s opozičními labouristy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rozhodčího, kterého úřady připravily o MS, v Somálsku vítaly stovky fanoušků

Fotbalový rozhodčí Omar Abdulkadir Artan, kterého úřady po příletu nepustily do USA a znemožnily mu pískat na mistrovství světa, se po návratu do vlasti dočkal bouřlivého přivítání. Podle agentury AP na něj na letišti v Mogadišu kromě vládních činitelů a svazových funkcionářů čekalo také několik stovek fanoušků s vlajkami.
19:38Aktualizovánopřed 19 mminutami

Po zveřejnění části Epsteinových spisů přibylo zastrašování jeho obětí

Po zveřejnění části spisů sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina vzrostla míra zastrašování jeho obětí. Agentura Reuters vyzpovídala 23 z nich. Téměř všechny tvrdí, že kvůli výhrůžkám žijí v neustálém napětí. Ve středu v americkém Kongresu o svých vazbách na Epsteina vypovídal miliardář a spoluzakladatel technologického giganta Microsoft Bill Gates.
před 22 mminutami

Papež požehnal věž baziliky Sagrada Família v Barceloně

Papež Lev XIV. ve středu večer požehnal a tím i otevřel nejvyšší kostelní věž Ježíše Krista v chrámu Svaté rodiny (Sagrada Familia), která se stala nejvyšší kostelní stavbou na světě. Na své dokončení chrám čeká od konce 19. století, tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Ve své homilii papež připomněl, že nelze věřit v Ježíše Krista a podporovat války.
20:00Aktualizovánopřed 45 mminutami

Po americkém úderu na tanker u Ománu se pohřešují tři Indové

Strojovnu ropného tankeru nedaleko pobřeží Ománu ve středu zachvátil požár poté, co plavidlo zasáhla americká armáda, informují světové agentury. Podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) posádka odmítla uposlechnout rozkazy. Indické ministerstvo zahraničí informovalo, že na palubě bylo 24 Indů, z nichž tři se stále pohřešují a zbylých 21 bylo zachráněno. Dillí si v reakci na útok předvolalo zástupce amerického velvyslanectví v Indii, aby vyjádřilo svůj protest, píší agentury.
15:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Tisíce lidí jsou v důsledku útoků bez pitné vody. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. Americký prezident Donald Trump nevylučuje další údery v Íránu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Sedm dětí zahynulo při požáru minibusu v Zimbabwe

Minibus převážející školáky vzplanul v centrální části Zimbabwe, při neštěstí zahynulo sedm lidí, uvedly úřady. Podle policie bylo v autobuse 24 dětí, počet zraněných zatím neuvedla. Tamní média napsala, že do nemocnice byli převezeni řidič i průvodčí, a dodala, že všichni mrtví jsou školáci. Počáteční vyšetřování naznačuje, že požár se začal šířit od kanystru benzinu, který ležel v minibusu.
před 2 hhodinami

VideoMexická města se před fotbalovým šampionátem potýkají s protesty

Organizátoři mají už jen hodiny na to zajistit hladký chod mistrovství světa ve fotbale. Zatímco přílety do USA poznamenaly přísné kontroly, v Mexiku proběhly protesty učitelů za lepší platy. Mimo jiné i ve městě Guadalajara, kde se v noci na pátek SELČ utká český tým s Jižní Koreou. Demonstrovala i organizace sdružující lidi z chudinských čtvrtí, která tamním úřadům vyčítá, že utrácejí na špatných místech. Vláda na kritiku odpovídá statistikou, podle které v zemi v posledních letech výrazně ubylo lidí žijících pod hranicí chudoby. V Mexiku ale dál panují obrovské sociální rozdíly, které jsou viditelné právě i v Guadalajaře, kde na dohled míst s rozpadající se infrastrukturou vyrůstají nové věžáky. Vedení druhé největší aglomerace Mexika tvrdí, že chce město představit jako centrum technologií a inovací. Pořádání nejsledovanější sportovní akce planety ale znamená, že pozornosti neuniknou ani jeho problémy.
před 3 hhodinami

Američan, u kterého bylo podezření na ebolu, opustil Bulovku. Je zdravý

Během 21 dní trvající karantény se mu stýskalo po rodině, ale jinak americký pediatr a internista Patrick LaRochelle svou situaci zvládal. Cítil, že bude zdravý. Fakultní nemocnice Bulovka ho v půlce května přijala kvůli podezření na nákazu ebolou, ale žádné příznaky se u něj neprokázaly. Lékař je již na cestě do Spojených států amerických. Krátce před propuštěním s ním mluvila redaktorka ČT Denisa Čížková.
před 5 hhodinami
Načítání...