Matovič se omluvil Kyjevu za žert o předání Zakarpatské Ukrajiny Rusku

Slovenský premiér Igor Matovič se omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny Sputnik V proti covidu-19 slíbil Zakarpatskou Ukrajinu. Zmíněný výrok v rozhovoru s moderátorem slovenského soukromého Rádia Expres vyvolal kritiku ze strany Kyjeva. Už dříve se Ukrajincům omluvil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.

„Postoj Slovenska k územní celistvosti Ukrajiny byl vždy velmi jasný. Dodržování mezinárodního práva je nevyhnutelné. Omlouvám se všem Ukrajincům za svou nevhodnou reakci, která mohla podkopat jejich spravedlivé úsilí,“ napsal Matovič na Twitteru a později v prohlášení úřadu slovenské vlády.

Matovičův pokus o žert o Zakarpatské Ukrajině kritizoval například ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle slovenských médií si Kyjev také předvolal zástupce slovenského velvyslanectví na Ukrajině a žádal oficiální omluvu od Matoviče. Slovenský ministr zahraničí v noci na čtvrtek na sociální síti napsal, že se svému ukrajinskému kolegovi za nevhodné výroky Matoviče omluvil.

Po skandálu se na fasádě slovenského honorárního konzulátu v Charkově na východě Ukrajiny objevil nápis „Vyměníme Slovensko za Krym“.

Slovensko objednalo dva miliony dávek vakcíny Sputnik V, první zásilka dorazila v pondělí. Kvůli okolnostem nákupu, s nímž nesouhlasí část koalice a o kterém údajně nevěděla ani prezidentka, prochází vláda politickou krizí.

Oblast odevzdalo Československo po válce sovětské Ukrajině

Zakarpatská Ukrajina patřila jako Podkarpatská Rus k prvorepublikovému Československu, ale po druhé světové válce byla postoupena Sovětskému svazu, v současnosti je součástí Ukrajiny.

Rusko v roce 2014 po vojenské okupaci nelegálně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Navíc vojenskou podporou proruských separatistů vyvolalo válečný konflikt na východě Ukrajiny. Moskva přes dluhou řadu důkazů včetně detailně zmapovaného sestřelení malajsijského boeingu ruskou armádou z ukrajinského území opakovaně popírá, že by na dění na východě Ukrajiny měla vliv.