Maďarská vláda se vzdá mimořádných pravomocí koncem května, uvedl Orbán

Maďarská vláda předpokládá, že zvláštních pravomocí, které dostala od parlamentu na začátku epidemie spojené s koronavirem, se vzdá koncem května. Podle agentury MTI to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho kabinet se kvůli těmto pravomocem stal terčem kritiky, že se snaží posílit svou moc.

Maďarský parlament koncem března schválil zákon, který dává vládě v době časově neomezeného nouzového stavu možnost vládnout pomocí dekretů. Zároveň stanovuje až pětileté tresty vězení za šíření nepravdivých informací, což umožňuje postihovat například i novináře kritické k vládě.

Ve čtvrtek dala při jednání Evropského parlamentu většina jeho poslanců najevo přesvědčení, že Orbán jen zneužívá nouzový stav k dalšímu omezování demokracie a svobody projevu v zemi.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová k tomu řekla, že Brusel bude velmi bedlivě sledovat, zda se vláda v Maďarsku vzdá mimořádných pravomocí, až pomine nouzová situace kvůli koronaviru.

Všichni budou mít možnost omluvit se nám, vzkázal Orbán

Orbán na tiskové konferenci uspořádané po jednání v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem uvedl, že zvláštní pravomoce jeho vládě umožnily učinit během epidemie rychle „závažná a těžká rozhodnutí“. Dodal, že kabinet očekává ještě dvě tři další rozhodnutí, než tyto své pravomoce ukončí.

Na svou obranu Orbán mimo jiné poznamenal, že státy, které předaly svým vládám „správné pravomoce“, zvládly epidemii mnohem účinněji. Po jejich zrušení „dáme každému šanci, aby se Maďarsku omluvil za nespravedlivé obviňování“, řekl podle MTI Orbán.