Komise bude dál tlačit na firmu AstraZeneca kvůli omezení dodávek vakcíny

Horizont ČT24: AstraZeneca (zdroj: ČT24)

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím Evropské unie méně vakcíny, než se obě strany dohodly. Po jednání s vedením firmy to uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. Brusel bude chtít od výrobců očkovacích látek sídlících v EU informace, kolik vakcíny se chystají vyvézt mimo Unii.

Britsko-švédský výrobce takzvané oxfordské vakcíny sdělil v pátek Evropské komisi, že v první fázi dodá menší množství preparátu, než předpokládá dohoda. Firma to vysvětlila údajnými novými úpravami přípravku v souvislosti s koronavirovými mutacemi.

Společnost také tvrdí, že její dodavatel nestíhá vyrábět požadované množství, informoval zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský. Na firmu podle něj tlačí celá Komise. Upozornil, že smlouvy mezi Komisí a AstraZeneca jsou neveřejné, proto není jasné, jak je zajištění dodávek ošetřeno.

Některé členské státy už vyzvaly Komisi, aby problém s omezenými dodávkami řešila. Kyriakidisová o víkendu napsala firmě kritický dopis a v pondělí s jejím vedením probírala okolnosti omezených dodávek, které budou podle zdroje agentury Reuters do konce března nižší o 60 procent proti původní dohodě. Do konce třetího měsíce roku by tak unijní země měly dostat celkem kolem 30 milionů dávek.

„Evropská unie předfinancovala vývoj vakcíny a její výrobu a teď chce vidět výsledky… A chceme, aby byla smlouva plně dodržena,“ prohlásila Kyriakidisová s tím, že ji vysvětlení firmy neuspokojilo. Podobný byl i výsledek druhého večerního jednání, po němž komisařka uvedla, že se obě strany opět spojí ve středu.

O podobném omezení dodávek vakcíny AstraZeneca mluvili v posledních dnech i politici mimoevropských zemí jako Austrálie či Thajsko.

Blíží se schválení

Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by mohla již tento pátek oxfordskou vakcínu podmínečně schválit pro využití v EU. AstraZeneca by se tím po firmách Pfizer/BioNTech a Moderna stala třetím výrobcem, jehož látku budou země k očkování proti covidu-19 používat. Komise pro unijní země zajistila celkem 300 milionů dávek této vakcíny.

Problémy se v průběhu ledna objevily i v případě dodávek firmy Pfizer/BioNTech, která na několik týdnů snížila množství směřující do unijních států s odvoláním na rozšiřování výrobní kapacity.

Podle Kyriakidisové bude komise požadovat, aby firmy vyrábějící vakcíny v EU napříště oznamovaly své plány jejich exportu do mimounijních států. „To se pochopitelně nedotkne humanitárních dodávek,“ upřesnila s odkazem na poskytování vakcín chudším zemím, s nímž Unie výhledově počítá.