KLDR tvrdí, že odpálila hypersonickou střelu

Události: KLDR tvrdí, že vypálila hypersonickou raketu (zdroj: ČT24)

Střela, kterou v úterý odpálila Severní Korea do moře, byla nově vyvíjená hypersonická raketa, uvedla podle Reuters severokorejská státní tisková agentura KCNA. O vypuštění blíže neurčené střely z východního pobřeží KLDR informovala v úterý Jižní Korea. Japonsko později uvedlo, že šlo zřejmě o balistickou střelu, která spadla do moře u japonské výlučné ekonomické zóny.

KCNA podle agentury AFP vyzdvihla, že úterní test zbraně je „velkého strategického významu“ v době, kdy se Pchjongjang snaží „tisíckrát navýšit“ své obranné kapacity. Během testu se podle KCNA ukázalo, že střela splňuje své technické specifikace včetně manévrovatelnosti a letových schopností oddělitelné hypersonické hlavice. Severokorejský lídr Kim Čong-un se testu nezúčastnil, upřesnila agentura.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a během svého letu na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že tyto zbraně nejsou dostatečně přesné.

Úterní test by mohl znamenat, že se KLDR chce zařadit po bok USA, Ruska a Číny, které hypersonické zbraně vyvíjejí, podotkla agentura Reuters.

Odborník na raketové střely, Čang Jong-kun z Korejské univerzity pro letectví a kosmonautiku agentuře sdělil, že severokorejský test ale pravděpodobně nebyl úspěšný, poněvadž střela podle zhodnocení jihokorejských armádních zpravodajských služeb dosáhla rychlosti 2,5 machu. Jeden mach je zhruba 340 metrů za sekundu, což odpovídá rychlosti zvuku v blízkosti zemského povrchu.

„Severokorejská technologie hypersonického kluzáku není srovnatelná s tou, kterou používají USA, Rusko nebo Čína, a v současnosti se zdá, že se zaměřuje na zbraně krátkého dosahu, které mohou zacílit Jižní Koreu nebo Japonsko,“ uvedl Čang Jong-kun.

KLDR v poslední době otestovala víc raket

Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době, kdy byl proveden test zbraně, na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji. USA odpálení střely odsoudily. Také Jižní Korea uvedla, že lituje odpálení rakety v době, kdy je velmi důležité zajistit stabilitu na Korejském poloostrově.

V polovině září KLDR zkušebně odpálila dvě balistické rakety, které dopadly do vod mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. O dva dny dříve oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podobné testy provedla poprvé po šesti měsících, poznamenala AP.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Zkoušku balistické rakety provedla v polovině září rovněž Jižní Korea.