Izraelský prezident znovu pověřil Netanjahua, aby sestavil vládu

Izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil svého stranického kolegu z Likudu a stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua sestavením vlády. Dal mu časové ultimátum: kabinet musí dát dohromady do čtyř týdnů. Netanjahu minule selhal, neboť si nedokázal zajistit většinu v Knesetu. Proto se nyní konaly již druhé předčasné parlamentní volby, v nichž Likud skončil druhý za koalicí Modrobílí Bennyho Gantze.

„Rozhodl jsem se dát vám příležitost sestavit vládu,“ řekl při nominaci Rivlin Netanjahuovi z pravicového Likudu. Netanjahu nyní bude mít 28 dnů na to, aby sestavil vládu, případně může prezidenta požádat o dvoutýdenní prodloužení této lhůty. Pokud bude nyní politik úspěšný, stane v čele izraelské vlády už popáté.

Netanjahuovi se po volbách konaných letos v dubnu vládu sestavit nepodařilo, a proto Izraelci šli minulý týden hlasovat znovu. Po volbách si Netanjahu ve 120členném parlamentu dokázal zajistit podporu 55 zákonodárců, což je o jednoho více než jeho hlavní rival, bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Gantz, který stojí v čele centristického uskupení Modrobílí.

Dvě největší strany se v úterý nedokázaly dohodnout na tom, že by vládly společně, ačkoliv takové řešení prosazoval i prezident Rivlin. Nová vládní koalice ovšem potřebuje v Knesetu většinu minimálně 61 hlasů.

Netanjahu řekl, že vzhledem k výzvám, jakým Izrael čelí, zejména ohrožení ze strany Íránu, je nutností vláda jednoty a národní smíření. „Máme za sebou tvrdý volební boj a musíme národ sjednotit,“ vyzval.

Prezident Rivlin informoval, že Netanjahuovi a Gantzovi navrhl, aby spolu sestavili velkou koalici s rovnocenným rozdělením moci. „Lid si nepřeje další volby, na tom panuje shoda,“ připomněl Rivlin s tím, že „bez kompromisu žádná vláda nebude“. Cenu za to by pak podle něho zaplatili občané.

Gantz nicméně podle agentury AP spolupráci s Netanjahuem odmítl kvůli jeho problémům se zákonem; pravicový politik v několika případech čelí podezření z korupce a podvodu. „Modrá a bílá, kterou vedu, nesouhlasí s tím, aby byla ve vládě, jejíž lídr čelí závažnému obvinění,“ řekl.

Ve volbách minulý týden podle oficiálních výsledků zvítězila Gantzova koalice Modrobílí se 33 poslaneckými mandáty před Likudem, který získal 32 poslaneckých mandátů.