Itálie uctila památku obětí havárie lanovky. Tři podezřelí byli propuštěni z vazby

Severoitalský region Piemont uctil památku obětí pádu lanovky, při němž před týdnem zemřelo 14 lidí a jedno dítě utrpělo vážná zranění. Několik hodin předtím byli ráno z vazby propuštěni tři muži, kteří jsou podezřelí ze zodpovědnosti za toto neštěstí. Jeden z nich, šéf údržby, má nařízeno domácí vězení. K tragédii zřejmě přispěla provizorní oprava, která měla udržet lanovku v provozu po delší uzávěře kvůli pandemii covidu-19.

Začátkem týdne zadržela policie v souvislosti s pádem lanovky majitele společnosti Ferrovie del Mottarone, která lanovku provozovala, a dva její zaměstnance. Všichni tři byli v neděli propuštěni. Domácí vězení soudce nařídil šéfovi údržby Gabrielu Tadinimu, u ostatních dvou, jimiž jsou šéf podniku Luigi Nerini a provozní ředitel Enrico Perocchio, nebyli zatím zjištěny dostatečné důkazy pro to, že o provizorní opravě věděli.

Příčina pádu zatím není objasněna, neštěstí by se ale zřejmě nestalo, kdy nebyla zanedbána údržba lanovky. Ta spadla, když se přetrhlo nosné lano.

Šéf údržby Tadini při výslechu přiznal, že jednu za záchranných brzd záměrně vyřadil z provozu vidlicí, protože brzda lanovku spontánně zastavovala. Muž se tak snažil provizorně vyřešit problém, kvůli němuž by byla nutná delší odstávka a byl by znovu přerušen provoz obnovený koncem dubna po přestávce vynucené pandemií. Tadini přiznal, že takto se problém s brzdou řešil vícekrát. Byl přesvědčen, že tím není ohrožen bezpečný chod lanovky.

„Nejsem zločinec, nikdy bych nedovolil, aby lanovkou někdo cestoval, kdybych měl podezření, že se to lano může přetrhnout,“ citovala Tadiniho místní média. Jeho advokát Marcello Perillo uvedl, že přetržení lana nesouvisí se zablokováním záchranné brzdy. Podle jedné z teorií vyšetřovatelů ale právě deaktivace brzdy mohla k přetržení lana přispět.

Některá místní média v pátek napsala, že vyšetřovatelé také prověřují, zda o provizorním řešení problému se záchrannou brzdou nevědělo více zaměstnanců.

Pád kabinky přežilo jen pětileté dítě

Kabina lanovky s 15 cestujícími se zřítila minulou neděli krátce po poledni v obci Stresa, která leží na břehu jezera Maggiore. Lanovka vede na vrch Mottarone, který je vyhledávaným výletním cílem kvůli vyhlídkám do okolí.

Pád lanovky přežil jen pětiletý chlapec, který utrpěl četná zranění. Podle místních médii mu asi zachránil život jeho otec, který ho při pádu chránil svým tělem. Při nehodě zahynuli chlapcovi rodiče, jeho mladší bratr a dva jeho praprarodiče. Jejich těla byla převezena do Izraele, odkud rodina žijící v Itálii pocházela. Před několika dny chlapce lékaři začali probouzet z umělého spánku, byla u něj jeho teta, doktorka žijící rovněž v Itálii. Kromě izraelské rodiny zemřelo při nehodě osm Italů a muž íránského původu, který také žil v Itálii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při fotbalových oslavách ve Španělsku zemřel třináctiletý chlapec

Ve Španělsku v noci na pondělí zemřel třináctiletý chlapec a několik dalších lidí se zranilo, když se pod nimi zřítila fontána, na niž vylezli při oslavách španělského vítězství na mistrovství světa ve fotbale, informují agentura AFP a deník El País. Neštěstí se stalo ve městě Ciudad Rodrigo v Salamance na západě země.
09:22Aktualizovánopřed 1 mminutou

U federální budovy v New Yorku došlo k explozi, jeden člověk skončil ve vazbě

U federální budovy na dolním Manhattanu došlo k explozi, kterou zřejmě způsobilo odpálení zábavní pyrotechniky v odpadkovém koši. S odkazem na Federální úřad pro vyšetřování (FBI) to napsal server CBS News. Jeden člověk byl vzat do vazby, případ vyšetřuje protiteroristické newyorské oddělení FBI. To později podezřelého identifikovalo jako bývalého amerického vojáka. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedlo, že podezřelý cílil na Úřad pro imigraci a cla (ICE). Formálně obviněn zatím nebyl.
před 9 mminutami

VideoDemonstrace na podporu Fedorova pokračují, do Zelenského se opřel i Klyčko

Tisíce Ukrajinců i o víkendu protestovaly proti rozhodnutí prezidenta Volodymyra Zelenského odvolat populárního ministra obrany Mychajla Fedorova. Do hlavy státu se opřel už i starosta Kyjeva Vitalij Klyčko, podle něhož Zelenskyj nerad naslouchá radám. Prezident uvedl, že změna ve vojenském vedení byla nutná kvůli neshodám Fedorova s velitelem armády Oleksanderem Syrským. Naopak jeho konec žádají demonstranti, Zelenskyj se v těchto dnech schází s generály a diskutuje vojenskou strategii. Podle zdrojů z jeho okolí proto, aby vybral právě nástupce Syrského. Politická krize v napadené zemi přichází v době zvýšených útoků na Ukrajině i hluboko v Rusku, které proti Kyjevu zahájilo plnohodnotnou invazi před více než čtyřmi lety.
před 39 mminutami

Burnham převzal funkci britského premiéra

Nový lídr britských labouristů Andy Burnham převzal funkci premiéra a vystřídal odstoupivšího Keira Starmera. Král Karel III. ho po 13. hodině SELČ pověřil sestavením vlády. Burnham následně u premiérského sídla v Downing Street prohlásil, že Británie musí získat zpět svou stabilitu. Starmer zase ve svém posledním projevu vyjádřil hrdost, že země je silnější než před dvěma lety, kdy ji přebíral.
12:17Aktualizovánopřed 50 mminutami

Šachistka Polgárová odmítla nabídku stát se prezidentkou Maďarska

Slavná šachistka Judit Polgárová odmítla nabídku maďarského premiéra Pétera Magyara stát se prezidentkou země, píše agentura AFP. Ministerský předseda v pondělí devětačtyřicetileté nepolitičce funkci hlavy státu nabídl poté, co dosavadní prezident Tamás Sulyok na konci minulého týdne podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho prezidentský mandát.
19:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v USA pozastavil převzetí Warner Bros. Discovery konkurenčním Paramountem

Předběžné opatření amerického soudu na čtrnáct dní pozastavilo převzetí mediální skupiny Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance za 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters. Opatření má žalující skupině dvanácti států USA v čele s Kalifornií poskytnout čas, aby soudu přednesla argumenty, proč by transakce neměla pokračovat.
před 1 hhodinou

Cílem Hamásu není spravovat Gazu a zajistit vodu a elektřinu, míní jeho nový šéf

Palestinské teroristické hnutí Hamás zvolilo nového šéfa Chalíla Hajju do čela svého politického úřadu. Hajja nahradí někdejšího vůdce Jahju Sinvára, kterého v říjnu 2024 zabila izraelská armáda. Sám Hajja věří, že „cílem Hamásu není spravovat Gazu a zajistit jí vodu, elektřinu a podobné věci“, nýbrž „převrátit situaci“. Dříve se také vyslovil pro samostatný palestinský stát v hranicích před rokem 1967. Stejný rok zmiňuje také Charta Hamásu z roku 2017, nicméně vyjádření nemusí znamenat, že po dosažení tohoto cíle by teroristé od násilí upustili.
před 4 hhodinami

Lockheed bude vyrábět levnější střely pro systém protivzdušné obrany Patriot

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin začne vyrábět levnější střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Firma to v pondělí oznámila na aerosalonu ve Farnborough u Londýna. Armády nyní hledají cenově dostupnější způsoby, jak čelit dronům a raketám, zatímco zavedení výrobci zbraní čelí rostoucí konkurenci start-upů, které vyvíjejí levné zbraně vyráběné ve velkých sériích.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.