Islámský stát je prý schopný vyrobit špinavou bombu

Radikálům z Islámského státu se údajně podařilo získat dostatek radioaktivního materiálu pro výrobu takzvané špinavé bomby. Ta vyvolá zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou. Informaci přinesl britský The Independent – ve stejný den, kdy Washington oznámil posílení svého iráckého kontingentu. Bojovat má právě s fanatickými sunnity.

Islamisté už v posledním čísle svého propagandistického časopisu dali najevo, že chtějí vyvinout zbraně hromadného ničení a indičtí činitelé už dříve upozorňovali, že existuje možnost, že by radikálové mohli získat jadernou zbraň Pákistánu. Aktuální zjištění Independentu se opírá o zprávy australských tajných služeb.

Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové je NATO znepokojené tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic. „Nebrali jenom hotovost z místních bank,“ připomněla šéfka australské diplomacie. Touto záležitostí se minulý týden zabývala australská skupina sdružující čtyři desítky zemí, které se zasazují o to, aby nebyly ve světě používány chemické a biologické zbraně. Bishopová na této schůzce varovala, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně.

Experti upozorňují, že IS může s blížícím se začátkem ramadánu (17. června) a prvního výročí vyhlášení chalífátu zesílit své aktivity. „Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii,“ uvedl americký Institut pro studium války. Radikálové nyní bojují v irácké provincii Anbár, ale také o ropnou rafinerii v Bajdží. Podle obyvatelstva se rovněž připravuje na ohlašovanou ofenzivu do Mosulu, který je nyní podkopán tunely a obsazen odstřelovači.

USA pošlou do Iráku další stovky vojáků

Kvůli bojům irácké armády s IS také Spojené státy vyšlou do Iráku dalších 450 vojáků, kteří budou působit jako poradci a instruktoři pro příslušníky irácké armády a sunnitských kmenů bojujícím proti radikálům. Do ozbrojených operací se tito Američané, kteří posílí dosavadní kontingent čítající 3100 lidí, zapojovat nebudou. Oznámil to dnes Bílý dům a Pentagon.

Posily z USA budou působit na základně Takkadum v bojujícím Anbáru a podle amerického ministerstva obrany umožní urychlit výcvik bojovníků z místních sunnitských kmenů a pomohou jednotkám irácké armády získat zpět město Ramádí a koridor mezi tímto městem a Fallúdžou. Z Ramádí se vojáci stáhli letos v květnu, za což si Irák vysloužil kritiku od USA.

Americká armáda trvá na tom, že USA tím nemění dosavadní strategii v Iráku, a že jen přibude další výcvikové místo. Dosud se Iráčané cvičí na vojenské základně Asad na západě Anbáru, na dvou základnách u Bagdádu a na jedné poblíž kurdského Irbílu. Prezident Barack Obama je stále proti vyslání bojových jednotek i proti tomu, aby se američtí vojáci přiblížili frontě. Irácké armádě dosud pomáhají hlavně šíitské milice, s jejichž výcvikem pomáhá Írán.

Podle americké armády prošlo za rok do minulého týdne americkým výcvikem 8920 iráckých vojáků a ve výcvikových táborech je právě 2600 dalších Iráčanů.  V pondělí prezident přiznal, že Spojené státy ještě nemají ucelenou strategii výcviku iráckého vojska, které má dobýt zpět území ovládnuté radikály.