Íránský tanker opustí Gibraltar pod jiným jménem i vlajkou

Íránský tanker se připravuje na vyplutí od Gibraltaru (zdroj: ČT24)

Íránský tanker Grace 1, o jehož propuštění ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud, může odplout už během pátku, jakmile bude k cestě připraven. Stanici BBC to potvrdil šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku. Žádnou záruku, že nepopluje do Sýrie, prý ale Teherán podle íránského ministerstva zahraničí nedal.

Soud ve čtvrtek rozhodl propustit tanker, zadržovaný u Gibraltaru od 4. července, bez ohledu na žádost loď zdržet, kterou na poslední chvíli vznesly Spojené státy. Tanker byl zadržen kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což sankce Evropské unie zakazují. Podle britských úřadů se Írán zavázal, že loď do Sýrie nepopluje.

Agentura Reuters ve čtvrtek informovala, že šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad 2,1 milionu barelů ropy nevyloží v Sýrii.

Mluvčí íránského ministra zahraničí ale v pátek podle íránské agentury Tasním prohlásil, že Írán žádnou záruku, že tanker nepopluje do Sýrie, nedal.

Grace 1 u Gibraltaru
Zdroj: Jon Nazca/Reuters

Věc se ještě může vrátit k soudu

„Může odplout, jakmile skončí přípravy na vyplutí lodě takové velikosti, ať už popluje kamkoli. Může to být dnes, může to být zítra (v sobotu),“ řekl Picardo. Na dotaz, jak se Gibraltar postaví k žádosti Spojených států, Picardo odpověděl, že rozhodnutí je věcí nezávislých úřadů a že o záležitosti může znovu rozhodovat nejvyšší soud. „Určitě se to může vrátit před soud,“ připustil Picardo.

Žádost o další zadržení lodě vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti a ve čtvrtek nebylo jasné, oč se tento požadavek opírá. Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přes Twitter vzkázal všem, kteří by se v rámci posádky nalodili na tanker napojený na revoluční gardy, že ohrožují svůj nárok na případný vstup do Spojených států.

Grace 1
Zdroj: Jon Nazca/Reuters

Z Grace 1 bude Adrian Darya

Írán oznámil, že Grace 1 opustí vody Gibraltaru v nejbližší době. Zástupce íránské námořní organizace Džalíl Eslámí sdělil, že na základě majitelova přání Grace 1 ze Středozemního moře odpluje, jakmile bude přejmenována na Adrian Darya a změní vlajku z panamské na íránskou. „Plavba začne, až 25členná posádka ukončí přípravy včetně dotankování,“ řekl Eslámí, jehož citovala íránská televize.

Teherán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. V půlce července Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.