Francouzské restaurace strádají. Jídlo rozváží už i luxusní podniky

Nahrávám video

Až milion lidí přišlo ve Francii o práci v důsledku uzavření restaurací a bister. I v zemi proslavené pohostinstvím tak hledají provozovatelé cesty, jak snížit ztráty a udržet si klientelu. Náhradní řešení se snaží najít také v zařízeních zvyklých na návštěvy prezidentů a slavných osobností.

Zavřené zůstává i Le Père Claude, jedno z nejznámějších bister v Paříži, které leží jen pár kroků od Eiffelovy věže. V oblibě měl tento podnik třeba prezident Jacques Chirac, navštěvoval ho i několikrát týdně. Scházel se tu s přáteli i politickými oponenty.

Fotografie bývalého prezidenta teď nikdo obdivovat nemůže. Běžně je potřeba si v bistru rezervovat místo dva týdny dopředu, momentálně zůstává prázdné – k velkému zármutku lidí z okolí i samotného majitele.

„Jsem tady, jen abych si udělal radost. Nic nevydělám, jen chci uspokojit klienty. Náklady jsou velké, měsíčně šest tisíc eur. Nevím, jak se z toho dostanu, navíc mám 14 zaměstnanců,“ líčí majitel podniku Claude Perraudin.

Jídla rozváží i luxusní restaurace

Perraudin se svým klientům věnuje už třiatřicet let, po uvalení karantény nevydržel sedět doma a hledal způsob, jak udržet bistro v provozu. Denně vaří sedmdesát jídel na objednávku, zákazníci si pro ně dojdou k výdejovému okénku a mohou si tak alespoň tímto způsobem vychutnat mimořádnou kuchyni oblíbeného kuchaře. Včetně dušeného telecího, oblíbeného jídla bývalého prezidenta.

Na jiných místech ve Francii si lze pro krabičky s jídlem zajet autem. Po metodách typických pro fastfoodové řetězce už sáhly i prestižnější restaurace. V zemi je 150 tisíc restaurací a bister, pětina z nich podle prezidenta jejich asociace Alaina Fontaina skončí, další zůstanou na přechodnou dobu stále zavřená.

Nejistou budoucnost má právě i slavné pařížské bistro. „Nemyslím, že otevřu v červnu. To se možná týká těch, co jsou v zelené zóně, ale Paříž je v červené, takže nejdříve koncem července nebo v srpnu,“ odhaduje Perraudin, kdy bude moci otevřít své Le Père Claude.

Vláda by měla o tom, jaké podniky mohou od června otevřít, rozhodnout do deseti dnů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zabavily v Indickém oceánu tanker spojovaný s Íránem, píše WSJ

Spojené státy americké v Indickém oceánu v noci na úterý zabavily ropný tanker spojovaný s Íránem, napsal s odvoláním na své zdroje list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož je plavidlo na americkém sankčním seznamu. List poznamenal, že tento krok přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump pokračuje v ekonomickém tlaku na Írán, kterému rovněž hrozí obnovením bojů.
před 1 hhodinou

Trump nevylučuje nový útok na Írán. Podle Vance přinesly rozhovory pokrok

Spojené státy možná budou muset znovu zaútočit na Írán, řekl podle Reuters v úterý americký prezident Donald Trump s tím, že jistý si ale není. Poznamenal také, že Teherán prosí o uzavření dohody s Washingtonem. Viceprezident JD Vance mezitím na brífinku v Bílém domě uvedl, že rozhovory s Íránem přinesly značný pokrok, obnovení bojů ale také nevyloučil.
před 1 hhodinou

Britská policie vyšetřuje dvě podezření ze zneužívání dětí spojená s Epsteinem

Britská policie v úterý oznámila, že na základě dokumentů týkajících se amerického delikventa Jeffreyho Epsteina zahájila vyšetřování dvou přes dvacet let starých podezření ze zneužívání dětí. Informovaly o tom tiskové agentury. Dokumenty ze spisů o zesnulém sexuálním predátorovi zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti na začátku letošního roku.
před 1 hhodinou

Ukrajina hlásí po ruských útocích mrtvé i raněné

Nejméně tři lidi zabila a dalších 23 zranila ruská raketa, která dopoledne zasáhla centrum města Pryluky v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny. O aktuálním počtu obětí odpoledne informoval šéf regionu Vjačeslav Čaus. Mezi oběťmi je i patnáctiletý chlapec, který navzdory snaze lékařů podlehl zraněním. Útok v Prylukách způsobil rozsáhlé škody, poškozeny byly podniky, nákupní středisko, obchody, lékárny, školy, soukromé domy i auta, dodal Čaus. O úderech informovaly i úřady v dalších ukrajinských oblastech. Útoky na svém území hlásí i Rusko.
08:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Rutte vyzval k rovnoměrné pomoci Ukrajině. Narazil na odpor, proti je i Česko

Generální tajemník NATO Mark Rutte požádal spojence, aby na pomoc Ukrajině vyčlenili 0,25 procenta HDP. Snaží se tak zmírnit rostoucí napětí uvnitř Aliance ohledně nerovnoměrné pomoci Kyjevu, napsal server Politico. V pomoci zaostávají například některé státy z jihu Evropy. Návrh, který by znamenal uvolnění desítek miliard dolarů dodatečné pomoci, však narazil na odpor u části významných členů NATO. Proti se podle zdrojů ČTK vyslovila i Česká republika.
před 6 hhodinami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 8 hhodinami
Načítání...