Další odchod kvůli zavražděným dívkám. Rumunská ministryně svalovala vinu na rodiče obětí

Kauza dvou zavražděných dívek, která v těchto dnech otřásá Rumunskem, má další politickou dohru. Po osmi měsících ve funkci byla odvolána ministryně školství Ecaterina Andronescuová. Premiérka Viorica Dancilaová její odchod zdůvodnila tím, že v médiích nemístně svalovala zodpovědnost za smrt dívek na rodiče, uvedla agentura DPA. Kvůli případu už dříve odstoupili ministr vnitra a také policejní prezident.

Minulý týden byla u jihorumunského města Caracal unesena, znásilněna a nakonec zavražděna patnáctiletá Alexandra Macešanuová. Pravděpodobným pachatelem byl muž, který jí v nedaleké vesnici nabídl svezení. Dívka opakovaně volala na tísňovou linku, policii však podle médií trvalo devatenáct hodin, než vnikla do domu pachatele. To už bylo pozdě.

Muž podezřelý z činu, bývalý automechanik Gheorghe Dinca, je od minulého pátku ve vazbě. Podle serveru Digi24 se přiznal k vraždám dvou dívek – zmíněné Alexandry a také osmnáctileté Luizy Melencuové, která se pohřešovala od dubna. V domě podezřelého objevila policie lidské pozůstatky na dně sudu s kyselinou, není však zcela zřejmé, zda patřily dívkám.

Ministryně Andronescuová v televizním rozhovoru prohlásila, že ji rodiče jako dítě učili nenastupovat s nikým cizím do auta. Pokud rodiče zavražděné dívky toto varování dceři nepředali, měla to udělat škola, dodala nyní už bývalá členka vlády.

Případ vražd na jihu země vyvolal v Rumunsku pobouření. Tisíce lidí demonstrovaly v Bukurešti a dalších městech proti vládě sociálnědemokratické premiérky Dancilaové a proti policii, která je podle nich zkorumpovaná a nekompetentní.

Po šesti dnech v úřadu v úterý rezignoval ministr vnitra Nicolae Moga. Převzal tím politickou odpovědnost za pochybení policie během vyšetřování případu.