Další čínský disident za mřížemi, psal kritické eseje

Peking - Čína dál potlačuje hlasy opozice. Soud na jihozápadě poslal za podvracení státu na deset let do vězení disidenta Čchena Siha, který zveřejnil na internetu přes třicet kritických esejí o tamním režimu. Zahraničním novinářům to oznámila jeho manželka. Verdikt přišel krátce poté, co v nedaleké provincii odsoudili na 9 let dalšího prodemokratického aktivistu. Za mřížemi je nadále i loňský laureát Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po.

Čchen podle soudu „podněcoval k podvracení státní moci“ a přísný trest si „jako recidivista“ zasloužil, řekla agentuře Reuters žena odsouzeného Čang Čchün-süan. Čchen trvá na své nevině, odvolání ale nepodal, protože nevěří v jeho úspěch.
   
Sedmapadesátiletý Čchen Si byl odsouzen za zveřejnění 36 esejí kritických esejí vůči vládnoucí komunistické straně. Své texty zveřejnil na čínských webových serverech umístěných v zahraničí. V minulosti si už odpykal tříletý trest za podporu prodemokratického hnutí z roku 1989.

Trest pro Čchena Sia byl vyhlášen krátce po odsouzení dalšího čínského disidenta Čchen Weje v provincii S'-čchuan v jihozápadní Číně. Ten dostal devítiletý trest za obdobné obvinění. Oba muži mají stejné příjmení, ale nejsou příbuzní.

Čína
Zdroj: ČT24, ČT24

Liou Siao-po, který loni obdržel Nobelovu cenu za mír, byl v prosinci 2009 odsouzen za podvracení státu na jedenáct let.

Vydáno pod