Čína a Rusko odmítly podíl na nedávném rozsáhlém kyberútoku proti USA

Čína a Rusko odmítly podezření, že stojí za hackerským útokem proti Spojeným státům z minulého týdne. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a další američtí představitelé od začátku podezírají z útoku Rusko, píše agentura AFP. V sobotu dal ale americký prezident Donald Trump najevo podezření, že za operací stojí Čína. Podle amerických expertů byl kyberútok jedním z nejhorších za poslední léta.

„Spojené státy zpolitizovaly téma kybernetické bezpečnosti a bez jasných důkazů neustále šíří falešné informace a očerňují Čínu,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

„Veškerá obvinění z účasti Ruska (na kyberútoku) jsou naprosto nepodložená,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podle kterého jsou nařčení výsledkem „slepé rusofobie“.

Hackerský útok, který vyšel najevo minulý týden, mířil na sítě významných amerických úřadů a institucí, a to včetně ministerstva vnitřní bezpečnosti, ministerstva financí a obchodu a řady federálních agentur, uvádí agentura AP.

Podle šéfa americké diplomacie Pompea a dalších amerických představitelů stojí za věcí Rusko. Podle odborníků má akce některé společné rysy se staršími útoky, které jsou připisovány Rusku. Kreml ale vždy odmítal, že by Rusko vedlo proti jiným státům operace v kybernetickém prostoru.

S domněnkou, že by za operací hackerů mohla stát Čína, přišel v sobotu americký prezident Trump, který ale pro svá tvrzení nepřinesl žádné důkazy.

Budoucí americký prezident Joe Biden slíbil, že jeho administrativa strůjce útoku odhalí a potrestá.

Čína je společně se Spojenými státy a Ruskem považována za zemi s velice rozvinutou schopností vést útoky v kybernetickém prostoru, uvádí agentura AP. V červenci americké úřady zadržely dva čínské občany, kteří byli obviněni z kybernetické špionáže. Podle úřadů odcizili informace o vakcíně proti koronaviru, zbraních a aktivistech za lidská práva.