Části Španělska zaplavila voda a bahno. Zemřeli tři lidé, další se pohřešují

Vydatné deště doprovázené silnými bouřkami zasáhly některé části Španělska, podle veřejnoprávní stanice RTVE zemřeli tři lidé a další tři se pohřešují. Meteorologická statní agentura Aemet vydala nejvyšší výstrahu pro oblast Madridu a Toleda. Ulice zasažených měst byly pod vodou a několik obyvatel uvázlo ve svých domovech. Ve městě Aldea del Fresno se kvůli velké vodě zřítila část mostu. Silné srážky také způsobily rozsáhlé výpadky v železniční dopravě a významné škody na majetku.

V souvislosti s bouřemi zemřeli v Toledu a okolí tři lidé a jeden se pohřešuje. Jednoho muže se tam nepodařilo včas vyprostit z výtahu a další v pondělí zemřel při nehodě svého vozu. Dva lidé, z nich jeden třiaosmdesátiletý muž, kterého zřejmě odnesla rozvodněná řeka, se pohřešují v Madridu a okolí.

Bouřky v noci na pondělí a následující ráno tvrdě zasáhly hlavní město a okolí. I v dalších španělských oblastech, například v Katalánsku či v regionu Valencie, změnily přívalové deště ulice v potoky, píše agentura Reuters. V madridském regionu záchranné složky zaznamenaly v souvislosti s bouřemi od neděle 1800 incidentů, uvedla šéfka regionu Isabel Díazová Ayusová. 

V madridském regionu se podařilo zachránit desetiletého chlapce, který strávil noc na stromě poté, co se auto s jeho rodinou zřítilo do řeky Alberche. V tomto případě se pohřešuje jeho otec. „Dokázali z toho vytáhnout ženu, ale jejího muže odnesla povodeň. Teď hledají jeho tělo, protože ho už nenašli,“ popsala místní obyvatelka.

3 minuty
Následky ničivých záplav ve Španělsku
Zdroj: EBU

V regionu hrozilo podle úřadů tak vážné nebezpečí, že v neděli odpoledne tamní úřady poprvé nechaly rozeslat na mobily SMS zprávu, aby lidé, pokud možno, omezili svůj pohyb venku a přesuny dopravními prostředky.

Bouře silně zasáhla i ve městě Alcanar. „Dva mladíky, kteří se drželi sloupů, jsme pomocí svázaných prostěradel vytáhli do horního patra a zachránili je. Bylo to ale velmi děsivé,“ popsal turista v Alcanaru Juan Carlos Penafiel.

Regiony chtějí vyhlásit zóny postižené katastrofou

Na některých místech naměřili meteorologové během 24 hodin až 170 litrů srážek na metr čtvereční. Voda odnášela auta i celé mosty.

Od neděle tak bouře způsobovaly problémy v dopravě a především v té železniční. V pondělí dopoledne se podařilo obnovit spojení vysokorychlostními vlaky mezi Madridem a Andalusií. Omezení rychlosti na takzvaném středomořském koridoru mezi hlavním městem a jihem země stále způsobuje zpoždění. Problémy však stále hlásí silnice nižší třídy a místní železniční tratě. V Toledu pak museli na pondělí přerušit provoz autobusové hromadné dopravy.

Provoz na letištích v Madridu byl naopak podle deníku El País v pondělí bez větších komplikací. Záplavy naopak postihly i madridské metro, kde se voda dostala i do jedné ze souprav.

Šéfka madridského regionu Díazová Ayusová uvedla, že požádá o vyhlášení „zóny postižené katastrofou“ na území svého kraje. K podobnému kroku, který usnadní odstraňování škod a obnovu, přistoupí i region Kastilie-La Mancha, kde leží Toledo a další výrazně postižené obce.

I v pondělí ve velké části Španělska prší, nebo se tam srážky očekávají, uvedla meteorologická služba Aemet. Intenzita dešťů je ale nižší, takže i Aemet snížil svou výstrahu. Podle meteorologů od pondělního rána spadlo v madridském regionu až 56 litrů srážek na metr čtvereční.

2 minuty
Události: Španělsko zasáhly bouřky a přívalové deště
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 1 hhodinou

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 2 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 3 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 3 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 5 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 10 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...