Čaputová chce vetovat vládní návrh zrušení speciální prokuratury a změny trestních kodexů

12 minut
Brífink slovenské prezidentky Zuzany Čaputové k plánům vlády zrušit elitní složku prokuratury
Zdroj: ČT24

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bude vetovat vládní návrh změny trestních kodexů. Na tiskové konferenci řekla, že nevylučuje ani podnět k Ústavnímu soudu, pokud by ji poslanci přehlasovali. Nelíbí se jí, že návrh počítá se zrušením elitního Úřadu speciální prokuratury (ÚŠP) a se snížením trestů kromě jiného za korupci. Vláda ho navíc schválila v urychleném řízení bez odborné diskuse. premiér Robert Fico uvedl, že udělá všechno pro to, aby zásadní změny v trestním systému byly schválené do konce letošního roku.

„Zrušení Úřadu speciální prokuratury představuje výraznou změnu fungujícího schématu orgánů na prosazování spravedlnosti,“ řekla Čaputová. „Samotná rada prokurátorů však tvrdí, že tento krok by vedl k oslabení boje proti závažné organizované kriminalitě a korupci.“

Rada odmítá, aby k tak zásadním úpravám trestního práva docházelo skrytým způsobem – tedy ve zrychleném řízení.

Prezidentka připomněla také vyjádření některých vládních politiků, kteří se netají nelibostí k šéfovi ÚŠP a některým prokurátorům. Připomněla, že tento postoj přímo citují jako jeden z důvodů ke zrušení tohoto orgánu. „Tento krok se jeví jako účelový a nepřípustný personální zásah ze strany politické moci,“ řekla.

Další změnou má být i oslabení ochrany oznamovatelů korupce a odebrání právní ochrany policistům. „Jenom proto, aby byla odňata ochrana konkrétním vyšetřovatelům,“ vysvětluje si krok Čaputová.

„Navíc by se zákonem měla zrušit i už vydaná rozhodnutí v individuálních věcech, což představuje v právním státě retroaktivní a nelegitimní zásah do již nabytých práv,“ připomněla. Pozastavila se také nad tím, že ztráta ochrany lidí, kteří oznámí trestnou činnost, povede k tomu, že se budou bát a nenahlásí ji.

„Předložený návrh představuje zásadní změny v oblasti trestního práva, které se mají odehrát bezdůvodně rychlým způsobem, bez dostatečné odborné přípravy a bez komunikace s laickou a odbornou veřejností. Argumenty, které vládní koalice ke zkrácenému legislativnímu procesu uvádí, takovýto postup podle mého přesvědčení neodůvodňují,“ řekla prezidentka.

Zavádět tak závažné změny je podle ní v rozporu s principy právního státu. Připomněla, že i Evropská komise vyzvala vládu, aby nepokračovala bez důkladného zvážení a konzultace se zainteresovanými stranami.

Fico chce dodržet termín

Fico v reakci na vyjádření Čaputové uvedl, že s partnery v koalici vyvine maximální úsilí ke schválení příslušných změn podle plánu do konce letošního roku. V prohlášení vlády ministerský předseda nařkl hlavu státu z toho, že se postavila na stranu šéfa ÚŠP Daniela Lipšice, který podle něj bytostně nenávidí politiky současné vládní koalice a nese „plnou odpovědnost za masivní manipulace trestního řízení z politických důvodů“ v uplynulých více než třech letech, kdy byl Smer–SD v opozici.

„ÚŠP selhal na celé čáře a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách se stal vykonavatelem zvráceného politického cíle – zlikvidovat tehdejší opozici prostředky trestního práva s otřesnými důsledky – až po úmrtí některých obviněných. Za daných okolností není možné jiné řešení než zrušení ÚŠP a přesun agendy tohoto specializovaného útvaru na krajské a okresní prokuratury,“ uvedl Fico.

Demonstrace proti vládě

Ve čtvrtek se v ulicích Bratislavy na popud opozičních stran shromáždili protestující proti Ficově vládě. Přišli vyjádřit nesouhlas s reformou trestních pravidel, kterou kritizovala Čaputová. Dav lidí skandoval hesla „Dost bylo Fica“, „Ostuda“ či „Toto vám neprojde“. Šlo o první velký protivládní protest od říjnového jmenování nynějšího Ficova kabinetu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prokurdské síly ohlásily dohodu s Damaškem, brzy nato se opět střetly

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Stalo se tak poté, co ji v neděli ohlásil prozatímní syrský prezident Ahmad Šará. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Navzdory ujednání ale v pondělí započala nová vlna konfliktu a SDF ztratily kontrolu nad věznicí s tisíci členy teroristického Islámského státu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež na jednání s Pavlem ve Vatikánu přijal pozvání do Prahy

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. Hovořili spolu mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal Pavel, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu. Lva XIV. pozval na návštěvu Česka, což podle něj hlava katolické církve přijala. Věří, že se návštěva uskuteční brzy.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí srážky vlaků ve Španělsku stoupl na čtyřicet

Počet obětí po nedělní srážce dvou rychlovlaků v Andalusii na jihu Španělska vzrostl podle místních médií na čtyřicet. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. České úřady nemají informace od tom, že by se nehoda týkala českých občanů, vyšetřování ale ještě neskončilo. Španělský ministr dopravy Óscar Puente srážku označil za extrémně podivnou, příčiny neštěstí nejsou známé. Na trase mezi Madridem a jihošpanělskou provincií zrušily úřady více než dvě stě železničních spojů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Už necítím povinnost myslet čistě na mír, napsal Trump do Norska

Americký prezident Donald Trump v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahrovi Störeovi napsal, že už necítí povinnost myslet čistě na mír poté, co za své mírové úsilí nedostal Nobelovu cenu. Šéf Bílého domu opět zdůraznil svůj záměr získat Grónsko, arktický ostrov, který je autonomním územím Dánska. V rozhovoru s televizí NBC později Trump odmítl říct, jestli by k získání Grónska použil sílu. V minulosti to nevyloučil.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Českým zbrojařům už kapacity v tuzemsku nestačí

Investice českých zbrojařů v zahraničí rostou. Firmy tam zakládají výrobu nebo kupují jiné společnosti. Stojí za tím snaha rozšiřovat své portfolio i to, že kapacity v Česku už nestačí. Firmu Fiocchi, která letos slaví 150 let své existence, vlastní ze sta procent tuzemský zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG). Italská společnost má kromě muničních továren nedaleko Milána a v Boloni závody také ve Velké Británii nebo Spojených státech. Americká půda je lákavá i pro českého výrobce leteckých motorů PBS Group. Loni tam spustil sériovou výrobu a teď už hledá místa pro další továrny. Už dříve na americkému trhu – pod českým vedením – expandoval i Colt. Největší tuzemský holding CSG zároveň vstoupí na burzu – podle agentury Bloomberg to bude v pátek v Amsterodamu.
před 3 hhodinami

Bulharský prezident Radev oznámil, že podá demisi

Bulharský prezident Rumen Radev sdělil, že v úterý podá demisi, uvedly tiskové agentury. Svým krokem podle agentury Reuters vyvolal spekulace, že založí vlastní stranu, která by se ucházela o přízeň voličů v předčasných volbách. Ty zemi čekají nejspíše na jaře.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

The Times píší, že po protestech v Íránu je přes šestnáct tisíc obětí a statisíce raněných

Britský deník The Times s odkazem na zprávu íránských lékařů uvedl, že protesty v Íránu si vyžádaly 16 500 mrtvých a 330 tisíc zraněných. Většina obětí je podle těchto informací mladší třiceti let, přičemž policie podle svědectví nejčastěji střílí do oblasti hlavy, krku nebo hrudníku. Šéf íránské policie dal v pondělí podle agentury AFP lidem tři dny na to, aby se sami přihlásili úřadům, pokud se neúmyslně zapletli do protestů. Přislíbil jim větší shovívavost.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...