Bulharské město se ocitlo takřka bez pitné vody. Továrny ji čerpaly bez omezení

Nahrávám video
Horizont: Obyvatelé bulharského Perniku bojují s nedostatkem vody
Zdroj: ČT24

Vedra a sucha se netýkají jen vzdálené Indie nebo pouštních oblastí. Problém s nedostatkem vody řeší i devadesát tisíc lidí v bulharském městě Pernik. Může za to nedaleká vyschlá přehrada Studena, ze které továrny tak dlouho čerpaly pitnou vodu, až žádná nezbyla.

Obyvatelé bulharského Perniku se musí zásobovat barely s vodou. „Protože bydlím vysoko, tak mám jen málo času, kdy voda teče. Místo toho, aby tekla mezi čtvrtou a desátou hodinou odpoledne, máme teplou vodu někdy jen dvě hodiny denně. Večer například tekla jen patnáct minut,“ podotkla Bulharka Adelina Ivanovová.

Město má od listopadu problémy kvůli tomu, že úřady vypustily z blízké přehrady nadměrné množství vody. Situaci nenahrává ani skutečnost, že loňský rok v Bulharsku patřil k těm vůbec nejsušším.

„Jsem realistka a nepředpokládám, že by se nádrž naplnila dříve než za dva roky. Sázím na přírodu, i když nejsem člověk, který spoléhá na něco, nad čím nemá vlastní kontrolu,“ říká Ivanovová.

Zpočátku voda tekla deset hodin denně, dnes často neteče ani hodin sedm. Problémy kvůli tomu má i tamní školka. „Na pití a k vaření jídel pro děti používáme minerální vodu. Na čištění a na hygienu skladujeme vodu v sudech, když ve tři hodiny odpoledne začne téct. Umyjeme se a uklidíme a pak ji zase doplňujeme na další den,“ vysvětluje ředitelka Mihaela Ivailovová.

O snížení přídělu vody rozhodl nyní už bývalý ministr životního prostředí Neno Dimov. Kvůli úmyslnému zanedbání ho zadržela policie a bulharská vláda dokonce čelila hlasování o nedůvěře.

Obyvatelé Perniku ale viní především městské úřady, jež dovolily regionálním průmyslovým podnikům, aby vodu odebíraly.

Došlo k tomu bez jakékoli regulace. „Nádrž Studena nemůže zásobovat továrny. Prioritou je nejdříve zajistit vodu pro obyvatele. Nemůžeme dopustit, aby čistá pitná voda šla do průmyslu,“ zdůraznil nově zvolený starosta města Stanislav Vladimirov.

Pokles vody v nádrži se už zastavil. Vláda by krizi chtěla vyřešit novým potrubím vedoucím z nedaleké metropole.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská F-35 sestřelila nad Teheránem íránský Jak-130 ruské výroby

Izraelské letectvo zahájilo další rozsáhlou vlnu úderů na cíle v Teheránu, oznámila podle agentury AFP izraelská armáda s tím, že podrobnosti sdělí později. V severozápadní části íránské metropole byla kolem 11:15 místního času (08:45 středoevropského času) hlášena mohutná exploze. Izraelský bojový letoun F-35 také sestřelil nad Teheránem íránský letoun ruské výroby Jak-130, sdělila později izraelská armáda.
08:24AktualizovánoPrávě teď

Ropa kvůli narušení dodávek z Blízkého východu dál zdražuje

Ceny ropy se kvůli dopadům americko-íránské války dál zvyšují, konflikt narušil dodávky suroviny z Blízkého východu. Tempo růstu ale proti předchozím dvěma dnům zpomaluje. Americký prezident Donald Trump v úterý naznačil, že americké námořnictvo by mohlo doprovázet lodě proplouvající klíčovým Hormuzským průlivem, kde v odvetě útočí íránské síly.
před 1 mminutou

Ukrajina nyní tranzit ropy na Slovensko neobnoví, uvedla Bratislava

Ukrajina v nejbližších dnech přepravu ropy na Slovensko ropovodem Družba neobnoví, informovalo slovenské ministerstvo hospodářství. Opětovné spuštění tranzitu suroviny bylo po opakovaných odkladech naposledy podle Bratislavy plánováno na základě oznámení Kyjeva na středu.
11:16Aktualizovánopřed 10 mminutami

Lety z Blízkého východu ve středu vrátily do Česka přes pět set lidí

Na Letišti Václava Havla v Praze přistály ve středu ráno dvě letadla společnosti Smartwings s Čechy, kteří uvázli v Dubaji a ománském Maskatu kvůli úderům na Blízkém východě. Na palubě každého z nich bylo zhruba 200 lidí. Další lidi dopravily dva armádní repatriační lety, letoun Casa přiletěl s 39 cestujícími z Egypta, v 08:25 přistál airbus s 96 lidmi z Ománu. Stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pronajal další letadlo, které může vyzvednout 189 lidí v Jordánsku a čeká na slot. Velký armádní airbus odletěl také dopoledne z Prahy do egyptského Šarm aš-Šajchu.
05:16Aktualizovánopřed 12 mminutami

Od New Yorku po Kašmír manifestují příznivci i odpůrci útoku na Írán

Napříč Blízkým východem i v Evropě a Americe se sešly davy lidí, aby vyjádřily podporu americko-izraelským úderům na Írán, či je naopak odsoudily. Demonstrace proti vojenské operaci a tryzny za zabitého nejvyššího vůdce Íránu Alího Chameneího se konaly například v jemenském hlavním městě Saná, libanonské metropoli Bejrútu či v Kašmíru. Naopak transparenty oslavující amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kroky přinesli lidé na manifestace v Paříži, rumunské Bukurešti nebo v New Yorku.
před 24 mminutami

CIA chce vyzbrojit Kurdy, aby pomohli Íráncům k povstání, tvrdí CNN

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu, uvedla stanice CNN s odvoláním na zdroje obeznámené s plánem. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle těchto zdrojů vede rozhovory s íránskými kurdskými opozičními skupinami a s kurdskými lídry v Iráku o tom, že jim poskytne vojenskou pomoc.
před 1 hhodinou

Izraelská armáda v Libanonu zabila deset lidí, píší agentury

Izraelská armáda při nočních úderech na Libanon zabila nejméně deset lidí a desítky dalších zranila. Izrael ve středu v noci zaútočil na několik oblastí v Libanonu poté, co vyzval obyvatele šestnácti vesnic k evakuaci. Šest mrtvých potvrdilo podle agentury AFP a televizní stanice al-Majadín libanonské ministerstvo zdravotnictví. Alespoň čtyři další oběti hlásí agentura NNA ve městě Baalbek.
06:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

USA zaútočily na Írán, protože jednání nikam nevedla, tvrdí Rubio

Spojené státy zaútočily na Írán, protože jednání s Teheránem o íránském jaderném programu nikam nevedla, řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio. Dříve naopak uvedl, že důvodem byl izraelský plán útoku. Informovala o tom v úterý stanice CNN.
00:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...