Bleskové povodně v Texasu zabily nejméně 32 lidí

Nahrávám video
Události: Bleskové povodně v Texasu
Zdroj: ČT24

Počet obětí bleskových záplav v centrálním Texasu stoupl z 27 na 32, včetně čtrnácti dětí. Mnoho lidí je nadále nezvěstných a pokračuje pátrání po pohřešovaných, včetně desítek dívek z letního tábora. Americký prezident Donald Trump uvedl, že jeho administrativa spolupracuje se státními a místními úřady v Texasu a že na místo tragédie míří ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová.

„S (manželkou) Melanií se modlíme za všechny rodiny postižené touto hroznou tragédií. Naši stateční záchranáři jsou na místě a dělají to, co umí nejlépe,“ napsal Trump na své sociální síti.

Vydatné deště v okrese Kerr rozvodnily řeku Guadalupe natolik, že úřady vydaly varování pro nejméně 30 tisíc obyvatel žijících v ohrožené oblasti. Řeka v pátek stoupla o osm metrů během pouhých 45 minut a povodeň spláchla domy a vozidla.

Z letního křesťanského tábora Mystic, ležícího u řeky, se pohřešuje asi 27 lidí, uvedl dříve na tiskové konferenci městský manažer Kerrville Dalton Rice. Mezi pohřešovanými je asi 24 dívek, napsala agentura AP a dodala, že přesný počet pohřešovaných, i na dalších místech, není znám. Zoufalí rodiče zveřejnili snímky pohřešovaných s prosbami o informace o jejich osudu.

„Tábor byl úplně zničen,“ řekla třináctiletá Elinor Lesterová, jedna ze stovek účastnic tábora Mystic. „Přistál vrtulník a začal odvážet lidi. Bylo to opravdu děsivé,“ vylíčila. Zuřící bouře probudila její chatu krátce po páteční půlnoci. Když dorazili záchranáři, uvázali lano, kterého se dívky měly držet, když přecházely přes most. Ten mezitím zaplavovala povodeň.

Pokračuje pátrání po pohřešovaných

Šerif okresu Kerr Larry Leitha uvedl, že bylo potvrzeno 32 obětí, včetně devíti dětí. Zachránit se podle úřadů podařilo asi 850 lidí. „Nepřestaneme, dokud nenajdeme všechny pohřešované,“ řekl Nim Kidd, šéf texaského oddělení pro řešení mimořádných událostí. Záchranáři při pátrání po obětech a pohřešovaných a k vyproštění uvázlých lidí použili vrtulníky, lodě a drony.

V městečku Hunt vystoupala hladina řeky o 6,7 metru během pouhých dvou hodin, uvedl meteorolog Bob Fogarty. „Voda se valí takovou rychlostí, že si uvědomíte, jak je to zlé, až když jste pod ní,“ řekl.

Povodně v Texasu
Zdroj: Reuters/Marco Bello

Nebezpečí úplně nepominulo, protože v neděli se očekávají další silné deště. V části centrálního Texasu nadále platí výstraha před bleskovými povodněmi.

Záplavy uprostřed noci na svátek 4. července, kdy USA slaví Den nezávislosti, zaskočily mnoho obyvatel, táborníků a úředníků. Kopcovitá část Texasu ležící na severozápad od San Antonia je oblíbenou destinací pro kempování a koupání zejména během letních prázdnin.

Texas již letos několik povodní zažil, v červnu při nich ve městě San Antonio zahynulo třináct lidí. V roce 2024 bylo v celých Spojených státech vydáno rekordních 91 varování týkajících se bleskových povodní, píše stanice CNN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump byl evakuován z galavečeře s novináři poté, co se v budově střílelo

Tajná služba USA v noci na neděli SELČ evakuovala amerického prezidenta Donalda Trumpa z galavečeře s korespondenty Bílého domu ve Washingtonu poté, co střelec začal střílet v hotelu, kde se událost konala, píše agentura AP. Trump po incidentu uvedl, že on, první dáma Melania Trumpová, viceprezident JD Vance a všichni členové kabinetu, kteří se události účastnili, jsou v pořádku a v bezpečí. Podezřelý střelec byl zadržen, oznámila podle agentury Reuters tajná služba. Útočník podle Trumpa napadl bezpečnostní kontrolní stanoviště tajné služby a zranil jejího agenta.
03:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinský útok poškodil chemickou továrnu v ruské Vologodské oblasti

Ruský dronový útok na severovýchodě Ukrajiny v neděli zabil dva lidi, informovaly podle agentury AFP tamní úřady. Jeden člověk podle tvrzení ruských úřadů zahynul v Sevastopolu při ukrajinském dronovém útoku. Server BBC napsal, že ukrajinské drony útočily také na chemický výrobní areál ve Vologodské oblasti, kde bylo kvůli tomu zraněno několik lidí.
08:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po bombovém útoku na silnici v Kolumbii je 14 mrtvých, více než 38 zraněných

Nejméně 14 lidí přišlo o život a dalších 38 utrpělo zranění po bombovém útoku v departementu Cauca na západě Kolumbie, oznámil na sociální síti X guvernér regionu Octavio Guzmán. Původní bilance činila sedm mrtvých. Výbušnina umístěná v autobusu explodovala na silnici v obci Cajibío. Úřady útok přičítají odštěpené frakci bývalé gerilové skupiny Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), píše Reuters. Zpráva přichází jen něco málo přes měsíc před prezidentskými volbami v této jihoamerické zemi.
02:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při střelbě v nemocnici v Chicagu zemřel policista, další je v kritickém stavu

Při střelbě v nemocnici v Chicagu v americkém státě Illinois v sobotu zemřel policista, jeho kolega je v kritickém stavu. Podezřelého útočníka, jehož identita nebyla zveřejněna, policie vzala do vazby, píše agentura AP s odvoláním na policii.
01:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V USA jsou dostupná lidská embrya na zakázku. Vědci varují před eugenikou

Američtí rodiče se stále víc obracejí na soukromé firmy, které jim slibují dodat geneticky ideální embrya. Tyto děti by měly mít vyšší IQ, měly by se dožívat vyššího věku a měly by tedy mít v životě lepší šance než zbytek populace. Experti na etiku to považují za znepokojivé.
před 3 hhodinami

Před čtyřiceti lety došlo ke katastrofě v Černobylu

Katastrofa v jaderné elektrárně Černobyl v dubnu 1986 zničila rozsáhlé území v Sovětském svazu, vyvolala na desítky let strach z atomu a měla i mnoho dalších negativních dopadů na celou Evropu.
před 4 hhodinami

VideoPředvolební diskusi v Maďarsku dominovali na síti X zahraniční aktéři

Kampaň před maďarskými parlamentními volbami v polovině dubna se z národní politické debaty změnila na geopolitické bojiště. Střety probíhaly především na sociálních sítích. Analytici společnosti Murmur Intelligence, která se zaměřila na síť X, prošli celkem sedm milionů příspěvků a 144 tisíc vzorků dokumentů od 81 tisíc uživatelů. Zjistili, že Maďaři tvořili asi jen procento z uživatelů, kteří se do geopolitických střetů a kulturních válek na sociální síti pustili. Na základě toho lze konstatovat, že dění na síti a tamní zdánlivé rozložení sil, neodráželo skutečné nálady maďarských voličů. Výsledky výzkumu podrobněji rozebrala Zóna ČT24.
před 12 hhodinami

Netanjahu nařídil provést razantní útoky proti hnutí Hizballáh

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil provést razantní útoky proti libanonskému teroristickému hnutí Hizballáh. Izraelská armáda tvrdí, že porušilo příměří. S odkazem na sdělení kanceláře izraelského premiéra o tom informovala agentura AFP.
před 12 hhodinami
Načítání...