Bouře a tornáda v USA si vyžádaly šestnáct mrtvých, extrémní počasí hrozí dál

Na jihu a středozápadě Spojených států zahynulo v důsledku bouří, tornád a bleskových záplav již nejméně šestnáct lidí. Národní meteorologická služba (NSW) varovala před dalšími velkými povodněmi a tornády. Informují o tom agentury.

Řadu amerických států den po dni sužují prudké deště, které rychle rozvodňují řeky a způsobují bleskové povodně od Texasu po Ohio. Ze silných bouří se rovněž utvářejí smrtící tornáda. Nejhůře je extrémním počasím zasažen stát Tennessee, kde přišlo o život nejméně deset lidí, uvedly v sobotu místní úřady.

Ve státě Kentucky zahynuli v důsledku povodní dva lidé, včetně dítěte, které „smetla voda“, informoval guvernér státu Andy Beshear. „Záplavy dosáhly v mnoha obcích rekordní úrovně,“ napsal Beshear v sobotu na sociálních sítích a vyzval obyvatele státu, aby se „vyhýbali cestování a nikdy neprojížděli vodou“.

Dvě úmrtí byla zaznamenána ve státě Missouri a jedno v Indianě. V jednom domě ve městě Little Rock v Arkansasu bylo „v souvislosti s pokračujícím nepříznivým počasím“ nalezeno mrtvé pětileté dítě, uvedla v prohlášení státní agentura pro řízení krizových situací.

Podle NWS se očekává, že desítky míst v následujících dnech dosáhnou „velkého povodňového stupně“ a může dojít k rozsáhlému zaplavení staveb, silnic, mostů a další kritické infrastruktury. V neděli by se v oblastech údolí řek Tennessee a Mississippi mohla tvořit středně silná až silná tornáda a silné bouřky, uvedla NWS.

V neděli brzy ráno bylo v Arkansasu a Tennessee bez proudu více než sto tisíc zákazníků, píše agentura AFP s odvoláním na web PowerOutage.us.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump dělá to, co sliboval před volbami, míní Vondráček

„Nyní už víme, že jestliže přichází nějaké oznámení, může to být jen proto, aby druhý den to oznámení bylo jiné a aby se jednání (o clech) posunula,“ řekl v pořadu Interview ČT24 místopředseda ANO Radek Vondráček, podle kterého americký prezident Donald Trump dělá to, co sliboval před volbami. Vondráček kromě kroků amerického prezidenta ohledně tarifů hovořil rovněž o Trumpově nepředvídatelnosti nebo o tom, jakým způsobem by s šéfem Bílého domu měla jednat Evropská unie.
před 4 hhodinami

Velitelka americké základny v Grónsku dostala výpověď, distancovala se od Vance

Velitelka jediné americké vojenské základny v Grónsku byla propuštěna kvůli kritice politiky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa vůči arktickému ostrovu, který je dánským autonomním územím. Velitelství vesmírných operací americké armády ve čtvrtek uvedlo, že plukovnice Susannah Meyersová byla odvolána z funkce na základně Pituffik v důsledku „ztráty důvěry v její schopnost vést“.
před 7 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími tarify uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 10 hhodinami

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...