Biden chystá klimatický videohovor se světovými lídry. Pozval Putina a Si Ťin-pchinga

Americký prezident Joe Biden plánuje virtuální klimatický summit za účasti světových lídrů. Měl by se uskutečnit 22. a 23. dubna. Hlava Spojených států na setkání pozvala celkem čtyřicet státníků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga. O summitu ve svém prohlášení informoval Bílý dům. Avizoval, že do konání rozhovorů oznámí „ambiciózní“ cíl ohledně snižování emisí skleníkových plynů v nejbližších letech.

Ohlášený summit přinese první významnější rozhovory o změně klimatu od nástupu Bidena do Bílého domu, píše agentura AP. Podle jejích zdrojů Washington doufá, že jednání pomohou posílit globální snahy o omezení škodlivých emisí ze spalování fosilních paliv.

„Summit lídrů o klimatu podtrhne naléhavost a ekonomické přínosy silnějších klimatických kroků. Bude klíčovým milníkem na cestě ke klimatické konferenci Organizace spojených národů (COP26) konané v listopadu v Glasgow,“ slibuje si v komuniké Bílý dům. Jednání podle něj budou živě vysílaná na internetu.

Biden v pátek novinářům řekl, že s Putinem ani s čínským prezidentem ještě o akci nemluvil, ale „oni vědí, že jsou pozváni“. Podle agentury Reuters se členové Bidenovy administrativy domnívají, že boj proti klimatickým změnám je jednou z oblastí, u níž je možné s Moskvou a Pekingem spolupracovat.

„Do konání summitu oznámí Spojené státy ambiciózní emisní cíl pro rok 2030 jakožto nový národně stanovený příspěvek pod Pařížskou dohodou. Ve své pozvánce prezident vyzval lídry, aby summit využili jako příležitost k nastínění toho, jak budou i jejich země přispívat k vyšším klimatickým ambicím,“ dodává Bílý dům.