Alžběta II. promluvila v těžké době k lidu. Poděkovala zdravotníkům i těm, kteří zůstávají doma

Britská královna Alžběta II. mimořádně promluvila k lidu. Ve svém zvláštním poselství poděkovala občanům za to, že v době, kdy Spojené království čelí epidemii koronaviru, zůstávají doma, a pomáhají tak chránit ty zranitelné. Ve svém poselství dala také najevo vděk zdravotníkům.

„Společně bojujeme s nemocí a chci vás ujistit, že pokud zůstaneme jednotní a rozhodní, pak nad ní zvítězíme,“ řekla v projevu 93letá královna.

Na okamžiky, kdy se lidé ve Spojeném království sešli, aby zatleskali zdravotníkům a dalším pracovníkům zajišťujícím nezbytné služby, se podle Alžběty II. bude vzpomínat jako na projev britského národního ducha, jehož symbolem budou duhy, jež děti v těchto dnech kreslí. Na televizních záběrech byl v této části projevu prostřih na lidi vzdávající hold zdravotníkům a zazněl přitom potlesk.

Panovnice vzpomínala také na svůj první proslov, přenášený tehdy rozhlasem, z roku 1940, při kterém jí pomáhala její sestra. Coby mladé dívky se v něm obrátily k dětem evakuovaným z domovů kvůli náletům ze strany nacistického Německa.

„Zase se sejdeme“

„Dnes mnoho lidí opět pociťuje bolest kvůli odloučení od těch, které mají rádi. A nyní, stejně jako tehdy, hluboko v duši víme, že je to ta správná věc,“ uvedla Alžběta II. s tím, že tentokrát Británie čelí výzvě společně se všemi státy světa.

„Uspějeme – a tento úspěch bude patřit každému z nás,“ řekla královna. Ujistila je, že i když budou muset ještě ledacos vydržet, lepší dny se vrátí. „Zase se sejdeme,“ vzkázala královna lidem na konci asi šestiminutového proslovu.

Teprve čtvrté královnino mimořádné poselství

Projev vysílala televize, rádio a sociální sítě ve 20:00 místního času (21:00 SELČ). Měl za cíl lidi sjednotit a dát jim pocit jistoty, uvedl královský zpravodaj BBC Nick Witchell s tím, že nahrán byl „v úzké spolupráci s Downing Street“, tedy britským premiérem Borisem Johnsonem, který stále pobývá v karanténě poté, co se koronavirem sám nakazil.

Alžběta II. se tímto způsobem obrací k lidu teprve počtvrté od roku 1952, kdy usedla na trůn. Poprvé se tak stalo v roce 1991, když Velká Británie vstoupila do první války v Perském zálivu, dále v roce 1997 v den pohřbu princezny Diany a zatím naposledy v roce 2002, den před pohřbem královny matky.

Panovnice nyní pobývá na hradě Windsor nedaleko Londýna, kde tradičně tráví Velikonoce. Letos se ale do ústraní uchýlila právě kvůli koronavirové epidemii dřív. Buckinghamský palác oznámil, že se o 93letou královnu i jejího manžela, prince Philipa, stará omezený počet lidí, aby se snížilo riziko nákazy.

Britská média uvedla, že nedělní projev natáčel jediný kameraman, který měl na sobě ochranné vybavení, další členové televizního štábu byli v jiné místnosti.

Nemoc způsobenou koronavirem už prodělal Alžbětin nejstarší syn, princ Charles. V týdnu ale následník trůnu vzkázal, že se cítí dobře, a prostřednictvím videopřenosu otevřel provizorně zřízenou nemocnici v Londýně.

Velká Británie dosud zaznamenala bezmála 48 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. Téměř pět tisíc lidí nemoci COVID-19 podlehlo, přičemž nejmladší obětí bylo pětileté dítě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud nařídil obnovit vysílání Hlasu Ameriky

Americký federální soudce nařídil v úterý obnovit vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Více než tisíc jejích zaměstnanců, kteří před více než rokem dostali placené administrativní volno, se má vrátit do práce. Informují o tom agentury. Prezident USA Donald Trump loni zavedl rozsáhlé škrty ve federální sféře a stanici financovanou z federálních peněz prakticky vyřadil z provozu.
09:57Aktualizovánopřed 13 mminutami

Problémy s placením či navigací. Výpadky internetu v Rusku zasáhly už i Moskvu

K výpadkům internetového připojení v Rusku dochází již téměř rok – nyní však postihl také tamní metropoli. Lidé v Moskvě mají problém s on-line platbami či používáním navigace. Kreml se odvolává na „sofistikované útoky Kyjeva“, kterým je prý potřeba se bránit právě omezováním internetu. Podle kritiků vlády jde ale o způsob, jak ještě více omezit svobodu občanů. Ti si stěžují také na problémy s fungováním komunikační aplikace Telegram, k jejíž blokaci má přitom oficiálně dojít až na začátku dubna.
před 17 mminutami

Íránský útok má oběti v Izraeli. V Dubaji se ozvaly exploze

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
01:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stávka na letišti u Berlína se dotkla desítek tisíc cestujících

Provoz na mezinárodním letišti Berlín-Braniborsko (BER) ochromila jednodenní stávka. Zrušeno bylo 445 letů pro 57 tisíc cestujících. Odborový svaz Verdi chce výstražnou stávkou přimět vedení letiště, aby předložilo lepší nabídku v jednáních o platech. Svaz zastupuje zhruba dva tisíce zaměstnanců. S Prahou berlínské letiště pravidelné spojení nemá.
před 2 hhodinami

Rusko deportuje ukrajinské děti systematicky, potvrdili vyšetřovatelé

Moskva se odvlékáním ukrajinských dětí dopouští zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to potvrdila nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise, kterou zřídila Rada pro lidská práva OSN. Komise vyvrátila ruské tvrzení, že jde o „evakuace“, a naopak potvrdila, že postup Moskvy v této věci je systematický a dohlíží na něj nejvyšší vedení země. Zachráněné děti popisují, jak jim ruské úřady i „náhradní rodiny“ bránily v návratu domů.
před 3 hhodinami

Francouzské Nice se připravuje na nepravděpodobné, ale ničivé tsunami

Tsunami jsou sice ve Středozemním moři výjimečné, ale přesto možné. Když přijdou, mohou přinášet velké škody. Podle analýz francouzských vědců je výjimečně zranitelná oblast kolem Nice. Proto právě tam vznikají série speciálních opatření.
před 4 hhodinami

Izrael provedl vzdušný úder v centru Bejrútu, předtím vyzval k evakuaci

Izrael v noci na středu provedl vzdušný úder ve čtvrti Bašúra v centru libanonské metropole Bejrútu, píše agentura Reuters s odvoláním na svědky, kteří slyšeli hlasitou explozi. Izraelská armáda krátce předtím vyzvala obyvatele k evakuaci budovy. Dřívější izraelský úder v Bejrútu podle libanonského ministerstva zdravotnictví zabil nejméně šest lidí a dalších 24 zranil. Izraelská armáda zároveň uvedla, že zahájila nové údery na militantní hnutí Hizballáh na jihu Libanonu.
před 4 hhodinami

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady, potvrdil Teherán

Izraelský úder v noci na úterý zabil šéfa íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alího Larídžáního, který patřil po začátku izraelských a amerických úderů a zabití vůdce Alího Chameneího k nejvýše postaveným íránským činitelům. Informaci izraelské armády večer potvrdila íránská státní média. Teherán potvrdil také smrt náčelníka íránských polovojenských milic basídž Gholámrezy Solejmaního, kterého rovněž zabil izraelský úder.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...