Zeman: Tunel pod Červenohorským sedlem nemá smysl bez napojení na Polsko

Olomouc - Tunel pod Červenohorským sedlem má smysl pouze tehdy, pokud se napojí na silniční síť v Polsku. Prezident Miloš Zeman to řekl během své návštěvy Olomouckého kraje. Petice za výstavbu tunelu, jenž má spojit špatně dostupné Jesenicko s ostatními částmi kraje a významně pomoci regionu s vysokou nezaměstnaností, nasbírala za čtyři měsíce pět tisíc podpisů. Zeman bude o projektu tunelu mluvit s polským prezidentem Bronislawem Komorowskim, s nímž se sejde v dubnu.

Zeman dnes krajským zastupitelům řekl, že o projektu tunelu pod Červenohorským sedlem diskutoval s odborníky i zástupci místních samospráv už před lety. Experti tehdy upozornili, že plánovaný tunel bude končit v Jeseníku, což je podle Zemana základní protiargument hovořící v neprospěch této velké dopravní stavby za několik miliard korun. 

„Kdyby se ale podařilo dohodnout s Polskem o pokračování této trasy, a dokonce se ji podařilo zařadit do transkontinentálních sítí, které nás ze severu a jihu obcházejí, tak by tento projekt měl smysl. V okamžiku, kdy skončí v Jeseníku a nebude pokračovat dál, je to velmi silná námitka proti stavbě tohoto tunelu,“ uvedl Zeman. 

Stavbě tunelu pod Červenohorským sedlem by podle Zemana mohl pomocí projekt EU zaměřený na budování transevropských dopravních sítí. „Máme teď velmi dobré vztahy s Polskem a při nejbližším setkání s polským prezidentem jsem velice připraven na tuto otázku upozornit, protože o kanálu (Dunaj – Odra – Labe) jsem ho už přesvědčil. Nicméně znovu opakuji, že to musí být projekt, který nás spojí s Polskem,“ řekl prezident.

Červenohorské sedlo
Zdroj: Jiří Berger/ČTK

Zeman připomněl, že už před lety se náklady na stavbu tunelu pod Červenohorským sedlem odhadovaly na 3,5 miliardy korun. „Dnes kvůli inflaci poněkud vzrostly,“ podotkl. Společnost Lesostavby usilovala o vybudování tunelu od roku 1998. O šest let později dalo projektu zelenou ministerstvo životního prostředí. Firmě se ale nepodařilo získat statut veřejně prospěšné stavby a jen u takové stavby zákon připouští vyvlastnění pozemků. Stavbě tunelu je nakloněna krajská samospráva, s projektem naopak od počátku nesouhlasili ochránci přírody. 

Tunel chtějí i místní obyvatelé. Obtížný zimní průjezd Červenohorským sedlem v tisíci metrech nad mořem, který nemá žádnou o moc snadnější alternativu, podle nich region znevýhodňuje. Koncem loňského roku vznikla petice, pod niž se do dnešního dne podepsalo téměř pět tisíc lidí. Její iniciátoři poukazují na to, že ačkoli záměr od začátku narážel na nedostatek financí, byl by i v dnešní době téměř osmkrát levnější než například pražský tunel Blanka.

Miloš Zeman s olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Jesenicku by podle Zemana pomohl také průplav

Horskému okresu Jeseník, který dlouhodobě sužuje vysoká nezaměstnanost, by podle Zemana pomohly investice do dopravní infrastruktury. Zmínil například železniční trať ve Vidnavě. „Když tam ta síť nebude dobudována, jak tam chcete dostat zahraniční investory? Jak chcete, aby tam lidé jezdili za prací, když jenom dojížďkou ztratí dvě či tři hodiny denně,“ míní Zeman. 

Velkým přínosem pro Olomoucký kraj, ve kterém je třetí nejvyšší nezaměstnanost v ČR, by podle Zemana byla stavba kanálu Dunaj – Odra – Labe, jehož plánovaná trasa vede i tímto regionem. Zeman je velkým zastáncem průplavu a upozornil, že na stavbě by 15 let pracovalo 60 tisíc lidí. „Plně respektuji i argumenty proti této stavbě. Domnívám se, že řešením by bylo zpracování solidní studie proveditelnosti,“ podotkl prezident. S výstavbou kanálu nesouhlasí komise Akademie věd pro životní prostředí. Ministerstvo dopravy si chce zadat studii zaměřenou na ekonomickou efektivitu průplavu.

Prezident Miloš Zeman dnes v Olomouci zahájil třídenní návštěvu kraje. Na setkání se studenty Slovanského gymnázia zodpovídal dotazy ohledně Ukrajiny, ale Evropské unie a eura. Odpoledne navštívil baziliku na Svatém Kopečku, kde se setkal s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Arcibiskup při příležitosti Popeleční středy udělil Zemanovi popelec. Přijetí popelce, který se uděluje již od konce 11. století, je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. „Je to (udělení popelce) poprvé v mém životě. Každý z nás bez ohledu na věk občas něco prožívá poprvé,“ řekl novinářům Zeman.

Prezident Zeman zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje (zdroj: ČT24)