Záchranná stanice pro zvířata v Jinonicích v novém. Praha už má vizualizace, stavět začne příští rok

Nová záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy už má konkrétní podobu. Podle vizualizací, které Česká televize získala, bude součástí stavby za 173 milionů korun veterinární ordinace, rehabilitační zařízení, ale i komplex voliér a vodní nádrž. Areál má využívat i dešťovou vodu. Praha požádá o stavební povolení a územní rozhodnutí na přelomu září a října. Stavět by se mělo začít v polovině příštího roku. ČT to potvrdil náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Podle projektu se do nového areálu pražské záchranné stanice vejde až osm set zvířat, stávající záchranná stanice má kapacitu čtyři sta až pět set zvířat. Provoz nové stanice by měl být také ekologičtější.

„Bude co nejvíce využívat dešťovou vodu a budovy budou vybavené zelenými střechami. Půjde o nejvytíženější záchrannou stanici v celé České republice,“ vysvětluje Petr Hlubuček.

Součástí nového areálu bude veterinární ordinace, jednotka intenzivní péče, rehabilitační zařízení, ohrady, voliéry i vodní nádrž. Dominantou má být léčebné zařízení pro labutě a vodní ptáky a odchovna veverek.

Jednotlivé komplexy voliér budou multifunkční, aby se v případě potřeby mohly přizpůsobit konkrétním potřebám přijatých živočichů. V areálu vzniknou také rehabilitační výběhy pro kopytníky a vodní výběh pro vydru a bobra, kteří se začínají objevovat v pražské přírodě.

Praha plánuje žádat o stavební povolení na nový areál na přelomu září a října. Stavba by pak měla začít v polovině příštího roku, hotová by měla být do dvou let.

Během stavby zůstane stávající stanice v provozu

Výstavbu nové záchranné stanice plánovalo hlavní město už delší dobu. Stávající stanice je ve špatném stavu a ani její kapacita nedostačuje. Zvířecím záchranářům jako ošetřovny zatím sloužily pouze obytné buňky.

„Technický stav stávající záchranné stanice je katastrofální a neposkytuje ani komfort, ani dostatečné zázemí pro práci našich ošetřovatelů. Proto se Praha rozhodla postavit nový areál, který bude odpovídat moderním standardům,“ dodal Hlubuček.

Nová stanice by měla vyjít na 173 milionů korun bez DPH a bude se stavět na etapy. „Výstavba je plánována s maximálním ohledem na živočichy, využíváno bude i detašované pracoviště záchranné stanice, zookoutek v Malé Chuchli,“ dodal náměstek primátora.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slibované čtyři miliardy na vodní hospodářství chce Šebestyán v roce 2027

Ministr životního prostředí Martin Šebestyán (za SPD) řekl, že pro rok 2027 chce na vodní hospodářství čtyři miliardy ze státního rozpočtu. Připomněl, že na této částce byla dohoda v roce 2018, kdy vznikala Koalice proti suchu. Dodal, že od roku 2028 bude možné využít i finanční prostředky, které v současnosti jeho resort vydává na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 3 hhodinami

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice v uplynulých dnech mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha. Zdroj nákazy zatím zjištěn nebyl, epidemiologické šetření pokračuje, řekla v pondělí mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Lázně přijaly hygienická opatření, nadále jsou v běžném provozu, řekl ředitel lázní Roman Provazník.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Do bateriových úložišť míří miliardy. Jejich rozvoj brzdí kapacita sítí

V Česku rychle přibývají bateriová úložiště, do nichž investoři vkládají miliardy korun. Za první pololetí se jich k síti připojilo téměř dvakrát více než loni za stejné období. Přibývá i velkokapacitních úložišť, která mohou pomáhat stabilizovat energetickou soustavu i vyrovnávat ceny elektřiny. Další rozvoj ale naráží na omezenou kapacitu sítí a množství rezervovaných, dosud nerealizovaných projektů.
před 4 hhodinami

Českem prošly silné bouřky. Hasiči napříč zemí evidovali stovky výjezdů

Českem v pondělí prošly silné bouře. Meteorologové před nimi už dopoledne zpřísnili pro jihovýchod země výstrahu. Bouřky doprovázel přívalový déšť, kroupy i silné nárazy větru. Ve Skutči na Pardubicku byl zaznamenán náraz větru přes sto kilometrů za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasičům v některých oblastech v důsledku bouřek výrazně přibylo výjezdů. Celkem od dvanácté do osmnácté hodiny evidovali více než 550 případů technických pomocí. Ve východních Čechách a na Vysočině bouře způsobily výpadky elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Plameny se ve Zlíně atypicky šířily i dolů, říká znalec

Rozsáhlý požár budovy číslo 34 v bývalém baťovském areálu ve Zlíně se podle znalce požární ochrany Václava Kratochvíla v některých ohledech choval netypicky. Oheň se totiž z vyšších pater šířil také směrem dolů. Proč se tak stalo a kde přesně požár vznikl, musí podle něj ukázat až podrobné vyšetřování.
před 10 hhodinami

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.