V Liberci zavedou přelomový způsob parkování

Liberec - V Liberci budou moct řidiči platit parkovné pomocí SMS, a to jako první v Česku. Radnice už vybírá dodavatele systému. Chce ho propojit i s městskou čipovou kartou.

Parkování v Liberci je terčem kritiky už několik let. Řidiči často dostávají takzvané botičky dřív, než stihnou rozměnit peníze na parkování, nebo naopak, když zaplacenou dobu parkování přesáhnou. Podobné problémy vyřeší nová služba, kterou připravuje radnice. Lidé zaplatí parkovné jednoduše pomocí mobilního telefonu. "Do mobilu si lidé naťukají
příslušnou částku, poznávací značku auta a strážník pomocí zařízení, které bude mít k dispozici, pozná, že bylo parkovné zaplaceno,„ popisuje systém liberecký radní Ondřej Červinka. “Je to jednodušší, než hledat drobné a automaty,„ domnívá se liberecká řidička. “Nejsem si jistý spolehlivostí těch telekomunikačních partnerů," neskrývá obavy další z libereckých občanů.   
 
Služba bude fungovat také v městské hromadné dopravě. Cestující si přes SMS koupí jízdenku. Radnice chce navíc nový systém propojit s už fungující městskou čipovou kartou. „Jedná se o rozšíření dalšího množství služeb, které v současnosti liberecká městská karta už nabízí,“ upřesňuje mluvčí Městského úřadu v Liberci Martin Korych. „Tyto služby budou mít jednotný frontopis a karta bude v některých případech využívána i jako identifikační médium,“ říká Ondřej Červenka.  
 
Liberec představil městskou čipovou kartu na jaře 2006. Od té doby si jí pořídilo přes 50 000 lidí.