V Krušných horách umírají smrky

Ústí nad Labem - Stromy, které měly pomoci Krušným horám, umírají. Konkrétně jde o stříbrné smrky a břízy. Lesníci je sem vysázeli před třiceti lety namísto původních stromů, které zničily exhalace z neodsířených elektráren. Nový porost ale teď potkal podobný osud.

Stříbrný smrk, odborně smrk pichlavý, je strom s voskovými jehličkami, který dokáže žít v silně znečištěném ovzduší, a proto byl vybrán jako zachránce Krušných hor. Ovšem na jejich hřebenech odchází po třiceti až padesáti letech, ačkoliv běžně se smrk v jiných oblastech dožívá dvojnásobku.

V době největší krize bylo v Krušných horách vysazeno padesát milionů pichlavých smrků a ještě větší množství bříz. Podle slov Aleše Kilba z Polesí Litvínov i ministra zemědělství Petra Gandaloviče se jednalo o alternativu, která plnila ve své době určitou úlohu – zachránit Krušné hory. Svou funkci ale už plnit přestává. „Vzhledem k obrovské výměře náhradních dřevin tady můžeme mít podobnou katastrofu jako v 70. letech,“ obává se Gandalovič. Krušné hory by pokryly obrovské pláně a holiny.

Umírající smrky a břízy zabírají plochu třiceti tisíc hektarů. Hektar nového lesa stojí dvě stě až tři sta tisíc korun. Na obnovu je tedy třeba přibližně tři sta milionů korun. Lesy České republiky už dávají na obnovu nemocných lesů sto milionů korun ročně. Podobné částky si ale ostatní lesnické společnosti z Krušných hor dovolit nemohou. Přitom, jak tvrdí lesníci, je třeba začít rychle, dokud nemocné stromy ještě stojí. „Uděláme všechno proto, aby finančních prostředků bylo dostatek a abychom zachránili Krušné hory,“ slibuje ministr zemědělství.