V Jihlavě se rozpadla koalice. Opustil ji i druhý zástupce lidovců

Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Odstoupení svých zastupitelů od koaliční smlouvy schválil v pondělí městský výbor lidovců. Vyplývá to z prohlášení, které městská organizace poskytla médiím. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a pak výroky některých představitelů města vůči straně.

Dosavadní koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL měla původně v zastupitelstvu se sedmatřiceti místy dvacet zástupců, zůstalo jich osmnáct. Lidovci mají v zastupitelstvu tři zástupce. Posledním z nich je nestraník architekt Martin Laštovička, který od koaliční smlouvy neodstoupil. Jako uvolněný zastupitel má na starosti městskou památkovou rezervaci.

„Koalice Žijeme Jihlavou!, ODS a Fórum Jihlava drží pohromadě i nadále. Věřím, že se k nám zpátky připojí i lidovci, po dalších vyjednáváních,“ vzkázala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která je tento týden na dovolené. Lidovci jsou podle ní v obtížné situaci kvůli jednání Kaliny. Čas na vyjednávání primátorka vidí do zasedání zastupitelstva v září.

Náměstek primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) Petr Laštovička (ODS) řekl, že vyjádření lidovců dostal krátce před polednem a zatím neví, jak se zachovají zbylí členové koalice. „Nicméně z tohoto postupu KDU-ČSL je naprosto zřejmé, že neměli vůli se dohodnout,“ uvedl.

Ukončení spolupráce s právní kanceláří

Lidovec Kalina rezignoval na pozici náměstka ke konci června. Důvodem byla změna právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek vymáhaný městem na svazku obcí, z něhož Jihlava vystoupila na konci roku 2012. Své rozhodnutí dál nepodporovat ani koalici Kalina oznámil koncem července.

V soudních sporech Jihlavu do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z pozdějších prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval.

Lidovci v aktuálním prohlášení uvedli, že koalice v radě města prosadila ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš „za zády KDU-ČSL“.

Opoziční ANO chce navrhnout vlastní řešení situace

Hnutí ANO, které skončilo v opozici navzdory tomu, že minulé komunální volby v Jihlavě vyhrálo, chce v nejbližší době představit svůj návrh řešení situace. „Chystáme nějaké kroky, nezávisle na tom, co se stalo dneska,“ řekl Radek Popelka (ANO) bez podrobností.

Lidovci podle Kaliny o vstupu do jiné koalice zatím nejednali. „Ale objevovaly se informace o tom, že stávající koalice v rozporu s koaliční smlouvou jedná třeba se sociálními demokraty anebo s přeběhlíky,“ řekl.

Koubová uvedla, že s přeběhlíky nejednala a se zástupcem ČSSD mluvila „ve velmi hrubých obrysech“ o tom, že by koalici posílili. „Ne, že by někoho nahrazovali, protože já doopravdy dál počítám s lidovci,“ řekla.

ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.