Úřady hledají stovky nových pěstounů. Připravují se na zavření kojeneckých ústavů

6 minut
Nedostatek pěstounů
Zdroj: ČT24

V Česku chybí noví pěstouni pro děti z kojeneckých ústavů, které čekají na náhradní rodinu. Například v Ústeckém kraji se počet dětí nahlášených do evidence náhradní rodinné péče ročně pohybuje okolo dvou set. Pro drtivou většinu dětí hledá úřad pěstouny dlouho. Úprava novely o sociálně-právní ochraně dětí přitom předpokládá, že od roku 2025 nebudou moci být umisťovány do ústavní péče děti do tří let věku.

V mosteckém kojeneckém ústavu, který je jedním z největších v Česku, je padesát malých dětí. Většina z nich by mohla hned odejít do náhradních rodin, pěstouni ale chybí.

Na konci minulého roku z ústavu odešlo třiadvacet zaměstnanců, většina z nich našla práci ve zdravotnictví nebo v sociálních službách. Ti, kteří zůstávají, zde pracují desítky let a někteří si děti i přímo osvojili.

V Ústeckém kraji je nyní v kojeneckých ústavech čtyřikrát méně dětí než dřív.

Pěstouni se v evidenci dlouho neohřejí

V Libereckém kraji hledají 140 pěstounů, v loňském roce ale zařadili do evidence dlouhodobých pěstounů jen sedm žadatelů a dva nové pěstouny na přechodnou dobu. V dlouhodobé pěstounské péči je v Libereckém kraji zhruba sedm set dětí, o sedmdesát procent z nich se ale starají příbuzní, nejčastěji prarodiče nebo tety a strýcové.

Pěstounů na přechodnou dobu je zařazeno v evidenci aktuálně třicet sedm. „Většinou se v evidenci dlouho neohřejí a jsou nejpozději do půl roku vytipováni jako vhodní pěstouni,“ řekla mluvčí krajského úřadu Blanka Freiwilligová.

Například rodina z Železného Brodu si osvojila už pět dětí. „To má v životě smysl, dát domov dětem, které neměly to štěstí. A je jedno, jestli má bílou pleť, nebo jinou,“ říká pěstounka Magda Buchalová.

Přijetí nových pěstounů je stále komplikované a trvá zhruba rok. V průzkumu, který si Liberecký kraj udělal, pěstouni volali zejména po zjednodušení celého procesu a související administrativy.

Kojeneckých ústavů je aktuálně v Česku čtyřiadvacet. Jejich kapacita se rok od roku snižuje,  dětí do tří let věku v nich loni žilo o zhruba tisíc méně než před pěti lety. Konkrétně něco přes pět set. V souvislosti s těmi nejmenšími se stále častěji využívá možnosti pěstounské péče na přechodnou dobu, především kvůli biologické rodině dítěte. Pomáhá to hlavně těm, které potřebují vyřešit poměry tak, aby se o dítě mohly starat. Počty pěstounů sice celkově rostou, předloni už jich v Česku bylo přes patnáct tisíc, to ale nestačí a navíc zájem o pěstounství klesá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 46 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 17 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 21 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 21 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 23 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24
Načítání...