Třinecké železárny zlepší ovzduší v regionu. Dohodly se na tom s krajem i ministerstvem

Moravskoslezský kraj uzavřel s Třineckými železárnami (TŽ) a ministerstvem životního prostředí dobrovolnou dohodu, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu. Železárny se zavázaly mimo jiné k tomu, že každý rok dají 1,5 milionu korun na ozdravné pobyty místních dětí v Tatrách.

Tři miliony korun vynaloží také na úklid komunikací ve městě Třinci i uvnitř areálu firmy a další tři miliony na údržbu a výsadbu zeleně. Dohodu podepsali ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Ivo Vondrák (oba ANO) a generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Podle generálního ředitele železáren Jana Czudka podnik v letech 2013 až 2015 investoval 2,6 miliardy korun hlavně do odprášení největších a nejprašnějších provozů. Díky tomu klesly celkové emise prachu zhruba o 75 procent.

Snažíme se v co největší míře využívat ve fabrice nejlepší dostupné technologie v ekologizaci provozů, a zároveň pomáhat i jinými způsoby k jejich zlepšení.
Jan Czudek
generální ředitel Třineckých železáren

Ministr Brabec doplnil, že dobrovolné dohody s velkými průmyslovými podniky se osvědčily. „Jsou různé druhy emisí i způsobů šíření prachu, které limity omezit nejde. Proto je důležitým závazkem v dohodě ze strany Třineckých železáren především snižování fugitivních emisí a omezování víření prachu uvnitř a v okolí areálu železáren,“ uvedl ministr.

Kraj bude i nadále podporovat moderní topeniště

Kraj v dohodě slíbil, že zvýší náklady na nadlimitní čištění komunikací, které spravuje, podpoří ozdravné pobyty dětí nebo přispěje na výměnu starých kotlů za ekologické.

„Intenzivně pracujeme na naplnění vize, že překonáme image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem. Uzavírání dobrovolných dohod s významnými provozovateli zdrojů znečišťování ovzduší je jedna z možností, které by k tomu mohly pomoci. Je důležité nejen dodržovat zákonné limity, ale dělat i něco navíc nad rámec legislativy,“ uvedl hejtman Vondrák.

Hejtman: Podíl průmyslu na znečištění klesá

O možnostech uzavření dobrovolných dohod kraj jedná i s dalšími podniky. Podle Vondráka se ukazuje, že podíl znečištění ze strany průmyslu klesá a že největším znečišťovatelem jsou lokální topeniště. „Pořád ale ten podíl ze strany průmyslu není zanedbatelný a jsem rád, že se Třinecké železárny přihlásily k tomu, že udělají něco navíc,“ dodal hejtman.

Železárny plní emisní limity i požadavky na nejlepší dostupné technologie vycházející z evropské legislativy, přesto patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v kraji. Zaměstnávají zhruba 7000 lidí včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo deseti tisíc zaměstnanců. V roce 2016 podnik vyrobil 2,605 milionu tun oceli a dosáhl čistého zisku 1,44 miliardy korun.