Střelnice v Libušíně vadí již téměř 20 let

Libušín (Kladensko) – Hlučná střelnice v Libušíně na Kladensku vadí místním. Kontroly ale vždy prokážou, že žádné oficiální limity překračovány nejsou. Nespokojení obyvatelé už nevědí, kam se obrátit. Město střelnici zakázat nemůže, protože povolení k provozu spadá do kompetence policie – jenže právě ta ji často využívá k tréninku.

Na libušínské střelnici se denně ozve 1 600 ran. To je maximální počet povolený provozním řádem. Ne vždy je ale dodržován. „Při jedné z posledních kontrol bylo zjištěno porušení provozního řádu, které spočívalo v překročení počtu vystřelených nábojů,“ potvrdil mluvčí Policie Středočeského kraje Pavel Truxa a Antonín Šikýř z Libušína doplnil: „Je takový hluk, že pokud bychom stáli proti sobě, tak se neslyšíme. To skutečně je neskutečný rachot!“

Proti střelnici protestují lidé už od jejího vzniku, tedy téměř 20 let. Přesto stále funguje. Má totiž všechna povolení a zkoušky. „Zlikvidovat střelnici by nebylo jednoduché. Představte si, kde by se ti nadšenci měli potom věnovat svému koníčku. A mně osobně by bylo nepříjemné, kdyby se pak střílelo kdekoliv,“ prohlásil spoluzakladatel střelnice Libušín Zbyněk Ledvinka.

Ročně dorazí do areálu libušínské střelnice desítky kontrol. Aktuální měření hluku z května loňského roku jen potvrdilo, že limity překračovány nejsou. „Druhý den se měření nedělalo. A to byl takový rachot, že jsem to v životě neslyšel,“ trvá na svém Antonín Šikýř. Podle místostarostky Libušína Jindry Šmolíkové však je radnice bezmocná: „Vedení města nemá žádné legislativní pravomoci k tomu, aby zakázalo nebo omezilo provoz střelnice.“ Zbyněk Ledvinka dovede poradit: „Mám jednu životní zásadu: pakliže se mi nepodaří ruku useknout, tak ji musím uchopit!“

Situaci by mohl zlepšit protihlukový val, o jeho vybudování uvažují majitelé střelnice. Bude však nutná dohoda s radnicí, pozemek totiž patří městu.

Nahrávám video
Reportáž Lucie Rosí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

GIBS obvinil dvacet policistů z dálničního oddělení Domašov

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 20 policistů z dálničního oddělení v Domašově na Brněnsku, a to pro podezření ze zneužití pravomoci a část i z přijímání úplatků, napsal Deník.cz. GIBS nechce případ konkrétněji komentovat. Mluvčí žalobce stíhání potvrdil.
15:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O pronájem pozemků u Hustopečí zasažených benzenem má zájem Diamo

Pozemky soukromých vlastníků v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které před více než rokem zasáhl toxický benzen při nehodě vlaku, by si mohl pronajmout státní podnik Diamo. Firma to nabídla majitelům pozemků, kterých je 45. Projednat to s nimi chce v polovině dubna na veřejném slyšení, zjistila agentura ČTK. Pozemky, které procházejí sanací, mají rozlohu zhruba jedenáct hektarů, od nehody vlaku leží ladem. Odškodnění se jejich majitelé zatím nedočkali, požadovat ho budou moci až po viníkovi nehody. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno, řekla policie.
před 3 hhodinami

Polská tajná služba potvrdila zatčení muže a ženy kvůli požáru v Pardubicích

Polská kontrarozvědka (ABW) potvrdila zatčení dvou polských občanů v souvislosti se zapálením haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Stanice TVP Info ve středu informovala o zadržení dvou polských aktivistů v minulém týdnu. Dvojice je podle ABW podezřelá z napomáhání při založení požáru a soud oba na tři měsíce umístil do vazby. Zadržení – muž a žena – se k činu nepřiznali, dodala ABW.
před 6 hhodinami

Výstavní připomínka Adrieny Šimotové začíná Rozhraním

Filozofující malířka a básnířka Adriena Šimotová se narodila před sto lety. Průřez její tvorbou představuje výstava Rozhraní v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Jedná se o první ze tří výstav, které se k tomuto výročí letos chystají.
před 8 hhodinami

Na Velikonoce se oteplí, v neděli až na dvacet stupňů, v pondělí může pršet

Během prodlouženého velikonočního víkendu se v Česku postupně oteplí, v neděli až na víc než dvacet stupňů Celsia, místy se objeví přeháňky. V noci ještě může na některých místech slabě mrznout a na vrcholcích hor sněžit. Na Velikonoční pondělí s tradičním koledováním se mírně ochladí a častěji než v předchozích dnech bude pršet, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 10 hhodinami

Reorganizace Agentury pro sociální začleňování budí obavy obcí i krajů

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) sloučilo Odbor bydlení a Agenturu pro sociální začleňování do Odboru rozvoje bydlení a soudržnosti a zrušilo patnáct pracovních míst. Města a obce, které se dlouhodobě potýkají se sociálním vyloučením, varují, že by mohlo dojít k narušení zavedeného systému pomoci. Resort ale tvrdí, že jde pouze o reorganizaci a podpora zůstane zachována. Odbory přesto vyhlásily stávkovou pohotovost a upozorňují na možné ohrožení projektů i spolupráce s obcemi.
před 21 hhodinami

ŘSD letos zahájí výstavbu téměř stovky kilometrů dálnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos zahájí výstavbu 98,5 kilometru nových dálnic a více než sedmdesáti kilometrů silnic I. třídy. Prvního dubna začala stavba dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. Ještě letos by měla začít také výstavba dvou úseků D35 od Svitav k Mohelnici, které vzniknou ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru (PPP). Loni se dálniční síť rozrostla o 66,7 kilometru, v roce 2024 o 110,6 kilometru.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Zlín si připomíná 150. výročí narození Tomáše Bati

Zlín si připomíná 150 let od narození Tomáše Bati. Ten založil obuvnickou firmu, která zaměstnávala tisíce lidí nejen v tehdejším Československu. Památník Tomáše Bati ve Zlíně otevřel novou expozici Vysněné město, vzpomínkové akce se konaly u Baťovy sochy v Otrokovicích i u hrobu na zlínském Lesním hřbitově. Program připravila také Nadace Tomáše Bati v Baťově vile. Výročí Baťova narození je zařazeno i do Kalendáře výročí UNESCO.
před 23 hhodinami
Načítání...