Stíhání bývalého primátora Jablonce za vypnutí kamerového systému policie zastavila

Události v regionech: Za vypnutí kamerového systému ve městě bývalý jablonecký primátor potrestaný nebude (zdroj: ČT24)

Bývalý primátor Jablonce Milan Kroupa (zvolený za ANO) v srpnu kvůli sporu s radnicí vypnul kamerový systém ve městě. Sdružení místních samospráv na něj podalo trestní oznámení. Dopustil se sice trestného činu, policejní komisařka ale trestní stíhání Kroupy zastavila kvůli takzvané účinné lítosti. Dozorující státní zástupkyně Lenka Šeberková uvedla, že se s rozhodnutím policie ztotožňuje.

Bývalému primátorovi pomohlo, že provoz kamerového systému obnovil, ještě než se jeho počínáním začala zabývat policie. „Učinil tak dobrovolně, z vlastní vůle, neboť trestní oznámení zástupců Sdružení místních samospráv bylo podáno až dva dny poté,“ uvedla Šeberková.

Kroupa byl letos ještě jako primátor stále jednatelem firmy Grepa Networks a po městě vymáhal zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Aby svůj nárok podložil, vypnul v srpnu během osmi dnů několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení.

„Je sice paradoxní, že přestože policie skutek pana Kroupy vyhodnotila jako trestný čin, kvůli účinné lítosti, kterou prý projevil, se již věcí nebude dál zabývat. Pro nás jako Sdružení místních samospráv ČR je to ale i tak důležitý signál, aby si lidé typu pana Kroupy nedovolili vůči svým samosprávám něco podobného, jako se stalo v jabloneckém případě,“ uvedl první místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček.

Kroupa vzniklou situaci považuje za absurdní. „Vzhledem k tomu, že je to veřejná služba, tak já to nesmím vypnout, i když mi neplatí,“ podotkl k případu bývalý primátor.

Dva miliony nakonec město zaplatí

Ve čtvrtek zastupitelstvo těsnou většinou rozhodlo, že firmě Grepa Networks požadované dva miliony korun vyplatí. Finančním vyrovnáním si podle současného primátora Jiřího Čeřovského (ODS) město zajistilo provoz systému do konce roku.

Opozice se dohodě snažila zabránit – s poukazem, že si město službu nikdy neobjednalo. Zastupitel Jakub Chuchlík (Piráti) poukázal, že systém byl vybudován z dotace a měl být plně autonomní. 

Kroupa se jako jednatel Grepy původně domáhal šesti milionů, později slevil na dva. Navíc žádal odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. Jako primátor se tím dostal do střetu zájmů. To byla i jedna z příčin rozpadu kolice ANO s Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem z Nové Budoucnosti, která město vedla od loňských voleb.