Spor o haldu. Hromada suti z opravované D1 musí zmizet, podle úřadu zasypala vzácné květiny

Krajský úřad Kraje Vysočina nařídil odstranění navážky materiálu z opravované dálnice D1 v Čikově na Třebíčsku. Se souhlasem obce suť navezla firma COLAS, hromada ale zasypala vzácné druhy živočichů a rostlin. Ministerstvo životního prostředí také potvrdilo pokutu 800 tisíc, kterou firmě uložila Česká inspekce životního prostředí.

Na obecních pozemcích v Čikově u Třebíče mezi zeminou z opravované dálnice D1, kusy betonu a asfaltu roste plevel. Podle ochránců přírody se v místě dřív dařilo vzácným živočichům a rostlinám, tisíce tun materiálu je ale zasypaly. „Tady ta veliká rostlina, která trčí z hromady je sesel sivý. Je to ohrožená, teplomilná rostlina. Té tu rostly velké plochy,“ popsal letos na jaře Václav Křivan z Českého svazu ochránců přírody.

Ministerstvo potvrdilo téměř milionovou pokutu

Místní radnice s navážením materiálu souhlasila. Starosta o tom, že by bylo místo významným biotopem nevěděl. „Dělám starostu od roku devadesát pět a nikdy mě nikdo neinformoval o tom, že by to byla tak významná lokalita, jak říkají ochranáři,“ řekl na jaře starosta obce Jan Požár (nestr.) Obec měla podle něj v plánu navážku srovnat, osít trávou a zasadit tam stromy.

Případ řešila i Česká inspekce životního prostředí. Udělila firmě, která hlínu navezla, pokutu. Ta se ale odvolala. Rozhodnout muselo ministerstvo. „Ministerstvo životního prostředí svým rozhodnutím potvrdilo pokutu ve výši 800 000 korun, to rozhodnutí je pravomocné,“ řekla zástupkyně mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Bude to neekonomické a neekologické, tvrdí starosta

Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina trvá na odstranění navážky a hovoří dokonce o devastaci lokality. Suť by měla zmizet do konce června. Firma COLAS se k tomu, jestli suť odveze, vyjádřit nechtěla. „Krajský úřad může vymáhat prodlení nápravného opatření exekučně. To znamená přímým donucením nebo uložením donucovacích pokut,“ řekla mluvčí KÚ Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Postoj starosty Čikova zůstává stejný, navážka mu nevadí. Převoz zeminy jinam by podle něj bylo plýtváním peněz a nákladní auta by ještě víc poničily nejen obecní cesty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 5 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 9 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 11 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 12 hhodinami
Načítání...