Soud zamítl další pokus o zablokování peněz z majetku Bohemia Energy

Události: Soudní spory Bohemia Energy (zdroj: ČT24)

Městský soud v Praze zamítl další návrh na předběžné opatření, kterým chtěl insolvenční správce Jaroslav Brož zablokovat 160 milionů korun z majetku společnosti Bohemia Energy ve prospěch podnikatele Tomáše Bárty. Informovala o tom PR manažerka energetické firmy Hana Novotná. Peníze jsou podle ní určeny na vrácení přeplatků za energie klientům společnosti, která v říjnu ukončila činnost. Soud již dříve zamítl Brožův požadavek na zablokování 800 milionů korun.

„Účelové jednání v podobě opakovaného podávání neopodstatněných návrhů na zablokování peněz Bohemia Energy potvrzuje to, co naše společnost tvrdí dlouhodobě, tedy že se jedná o šikanózní jednání, jehož cílem je poškodit nejen samotnou společnost Bohemia Energy, ale i její bývalé zákazníky, pro jejichž přeplatky jsou peníze firmy určeny,“ uvedla Novotná.

Soud podle mluvčí další požadavek zamítnul začátkem listopadu jako neodůvodněný. Dodala, že na rozdíl od předchozího návrhu na blokaci 800 milionů korun se tentokrát Brož proti zamítnutí návrhu neodvolal a požádal soud o zpětvzetí návrhu. Předchozí návrh Brož odůvodnil tím, že firma chce peníze použít na vrácení přeplatků klientům, ale podle zákona je povinna dluhy splatit podle jejich splatnosti nebo poměrně mezi všechny věřitele.

Insolvenční správce podle názoru firmy hájí zájmy podnikatele a majitele skupiny Credit One Petra Bujnocha, která se zabývá vymáháním pohledávek. Bárta se v minulosti přel s Bohemia Energy o desetinový podíl ve společnosti.

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu 13. října. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu více než 600 tisíc zákazníků, plyn téměř 300 tisíc. Klienti ze zákona přešli do takzvaného režimu dodavatele poslední instance, stovky tisíc z nich již podle informací energetických firem uzavřely smlouvy s novými dodavateli.

Ohrožení peněz zákazníků

Soudní spor s Tomášem Bártou ohrožuje dle majitele Bohemia Energy Jiřího Písaříka vrácení přeplatků zákazníkům. Firma i tak v omezeném režimu dál funguje. „Snažíme se, aby docházelo k vystavování faktur, vracení přeplatku zákazníkům,“ tvrdí majitel.

„Pokud by došlo k zablokování těch finančních prostředků, tak by je nedostali zákazníci, kterým náleží. Jedná se čistě jenom o šikanózní návrhy, to je prostě čistě jenom ukazování síly,“ řekl k žalobě Písařík.

Policie zároveň prověřuje několik trestních oznámení mířených na firmu, mimo jiné ho podala vláda. V případě kauzy Bohemia Energy chce policie v následujících týdnech zjišťovat, zda se skutečně jedná o podezření z konkrétního trestného činu, pak by případně přistoupila k výslechu svědků.