Soud potvrdil podmínku ženě, která za covidu neposílala dceru do školy

Krajský soud v Brně potvrdil podmíněný trest třiačtyřicetileté ženě z Prostějovska, která za pandemie koronaviru kvůli povinnému testování a nošení respirátorů záměrně neposílala dceru do školy. Dívka zameškala 450 vyučovacích hodin. Matka se k soudu bez omluvy nedostavila, veřejné zasedání se ale mohlo konat bez její přítomnosti.

Krajský soud zamítl odvolání ženy proti červnovému rozsudku prostějovského okresního soudu jako nedůvodné, potvrdil jí tak trest deset měsíců vězení podmíněně odložených na dva roky.

Testování bylo ve školách povinné od září 2021, pokud jej dítě neabsolvovalo, muselo nosit respirátor. Podle obžaloby žena neposílala dceru do školy od té doby až do 12. ledna 2022. „Činila tak přesto, že na neomluvenou absenci a současně na nutnost zajišťovat školní docházku své dcery byla ze strany základní školy a také odboru sociálních věcí opakovaně upozorňována,“ uvedla předsedkyně senátu Šárka Dufková.

Matka odmítala i on-line výuku

Podle soudkyně škola navíc učinila vůči ženě velmi vstřícné kroky, nabídla jí například k zapůjčení notebook a internet zdarma pro on-line výuku dívky, nabízela i přezkoušení dívky ve venkovních prostorách či zanechávání úkolů v boxech. Žena ale podle soudkyně žádné z možností nevyužila a školu ignorovala. Dívka tak nyní musí opakovat šestý ročník. Soudkyně uvedla, že dívka přitom podle svědectví kamarádek projevila zájem do školy chodit a řekla jim prý, že je doma jako ve vězení.

Soudkyně také přečetla argumentaci matky u soudu prvního stupně a z jejího odvolání. Matka uváděla, že se nemusí podřizovat škole, že škola nemá právo jí diktovat podmínky, za jakých bude její dítě do výuky chodit. Uváděla také, že se bojí nakažení covidem. Přitom jiné své dítě podle soudu v dotyčné době do školy posílala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 9 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 9 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 14 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 14 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánovčera v 15:42

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
včera v 11:37

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
včera v 11:30

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...