Reklama může vypadat dobře i bez křiklavých nápisů. Ostrava dá podnikatelům peníze na vkusnou propagaci

Nahrávám video

Ostravské ulice a výlohy obchodů se začínají měnit. Od prvního ledna je v platnosti nová koncepce města, která reguluje nepřiměřenou a nevkusnou reklamu. Provozovny, které budou muset reklamní označení měnit, si mohou zažádat o dotaci až 30 tisíc korun. Vedení města počítá s finančním příspěvkem pro zhruba stovku podniků v centru. Město vydalo i manuál, jak má reklama vypadat.

K nepoznání se už změnil například Dům kultury města Ostravy, z budovy zmizely všechny reklamy. „Tou největší byla reklamní plachta označující Janáčkovu filharmonii Ostrava. Ta byla u středového okna a zakrývala ho prakticky celé. Měla rozměry 4 krát 9 metrů,“ popsala změny místopředsedkyně představenstva Domu kultury města Ostravy Petra Javůrková.

Město by chtělo, aby se podobně omezily, nebo alespoň upravily reklamní poutače i na ostatních budovách ve městě. Podnikatele však Ostrava nechce pokutovat, spíše jim ukázat správný směr. Provozovatelé podniků budou moci od začátku března žádat o dotaci na novou reklamu. Město chce pomoci hlavně těm nejmenším podnikatelům.

„Je velmi důležité, aby žadatel přicházel s konkrétním návrhem, který bude odpovídat něčemu, co nazýváme reklamním standardem,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Firmy mohou od města získat až třicet tisíc korun.

Internetová příručka poradí, jak na to

Rady, jak by měla reklama vypadat, sepsalo město v manuálu Ostrava 360°. Podnikatelé tam najdou návod, jak vytvořit poutavou reklamu, která však nebude rušit okolí. „Tento manuál dostaly do datových schránek všichni podnikatelé z Ostravy,“ uvedl průvodce projektem David Sasín.

Výsledek jednání magistrátu s majitelem objektu. Ten po domluvě s městem nevzhlednou reklamu odstranil
Zdroj: Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz

Jedním z nejdůležitějších pravidel při výrobě reklamních poutačů je například nepoužívat reflexní barvy. Reklama by také neměla překrývat architektonické prvky budovy. Město doporučuje, aby se podnikatelé při tvorbě návrhu reklamy poradili s odborníkem. „Architekt, designér nebo grafik by vám měl říct, jak postupovat správně,“ doplnil Sasín. 

Město chce finančně podpořit zhruba stovku podnikatelů, kterým rozdělí asi tři miliony korun.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu

Muž, který je podezřelý z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, zalil vzácnou relikvii do betonu. Odborníci nyní mluví o tom, jak je možné dostat ji ven.
před 5 hhodinami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 10 hhodinami

Festival muzejních nocí začíná ve Znojmě, poslední „zhasne“ Praha

Přes šest set padesát nejen muzejních institucí po celé zemi se zapojilo do letošního Festivalu muzejních nocí. Akce umožňuje nahlédnout do expozic, výstav a dalších prostor netradičně i po zavíracích hodinách. Celostátní zahájení hostí 15. května Znojmo, oficiálně letošní program uzavře o necelý měsíc později Praha. Zahájení akce je spojeno s vyhlášením výsledků národní soutěže muzeí Gloria musealis.
před 13 hhodinami

Řada zvířat využívá město pravidelně, mimo pozornost lidí, ukázal výzkum

Soužití lidí a volně žijících zvířat ve městech se neodehrává náhodně, ale řídí se jasnými zákonitostmi. Ukázal to tříletý výzkum brněnských vědců, kteří sledovali pohyb zvířat v městském prostředí. Nově vzniklá databáze má pomoci například s prevencí škod způsobených přemnoženými divokými prasaty. V jihomoravské metropoli jich je aktuálně přes tři stovky.
před 14 hhodinami

V Beskydech bude o víkendu vydatně pršet

V Beskydech bude od sobotního do pondělního rána vydatně pršet. Během dvou dnů může spadnout až 70 litrů vody na metr čtvereční. Od neděle se může zvýšit odtok vody z krajiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude výstrahu dále upřesňovat.
před 14 hhodinami

V kladenských pekárnách hořelo, škodu odhadují na sto milionů korun

V Kladně ve čtvrtek hořelo v pekárnách v ulici U Kožovy hory, oheň zasáhl technologie. Škoda je odhadnutá na sto milionů korun. Příčinu zjišťuje vyšetřovatel požárů ve spolupráci s policií a Technickým ústavem požární ochrany, řekl v pátek mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář. V ulici U Kožovy hory sídlí pekárny La Lorraine.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Policie zadržela muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy

Policie České republiky (PČR) zadržela ve Středočeském kraji 35letého muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy, uvedla na sociální síti X. Kde se relikvie nachází, ví policie s vysokou mírou pravděpodobnosti, dodala mluvčí policie Ivana Baláková. Pachatel ukradl lebku nevyčíslitelné historické hodnoty v úterý vpodvečer z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Policisté o pomoc při pátrání požádali i kolegy ze zahraničí.
14. 5. 2026Aktualizováno14. 5. 2026
Načítání...