Rajčatům se v obřích sklenících na Moravě daří. Na Třebíčsku roste další

Další zemědělské družstvo se rozhodlo pěstovat rajčata ve sklenících (zdroj: ČT24)

Na poli u Kožichovic na Třebíčsku vzniká další obří skleník pro hydroponické pěstování rajčat. Jeho plocha je víc než dva a půl hektaru. Zařízení podobného typu už funguje u Velkých Němčic a na dalších pěti místech na Moravě. Bez půdy, ve speciálním vodním roztoku, v nich zemědělci pěstují kromě rajčat také saláty, bylinky nebo jahody.

Za několik měsíců se zatím hrubá stavba u Kožichovic na Třebíčsku promění v jeden z největších skleníků v republice. „Ty skleníky jsou určeny hlavně pro zimní produkci. Necelý jeden hektar pak pro produkci v létě,“ řekl jednatel společnosti Farma Kožichovice Leoš zahrádka. Stavbu dokončí farma letos na přelomu července a srpna. S pěstováním pak začnou na podzim.

U Velkých Němčic na Břeclavsku stojí skleník už déle než rok. Za tu dobu vyprodukovali až milion sto tisíc kilogramů rajčat. Práci tam našlo šedesát lidí. „Rajčata se nasbírají, pak je vyvezou nahoru do skladu, do haly. Tam se zváží, abychom věděli, kolik kdo nasbíral. Pak se ještě přebírají,“ popsala sběr rajčat pracovnice Marcela Halfarová.

Ve Velkých Němčicích jsou s produkcí rajčat spokojeni

Čerstvě ve Velkých Němčicích zasadili dvacet tisíc nových rostlin. I z nich budou brzy sklízet. Za týden poporostou až o pětadvacet centimetrů. „Momentálně pěstujeme rostliny na modrých fóliích tak, aby dokázaly vytvořit správný kořenový systém. Mladé rostlinky musíme přivázat na vodící lano, musí se odtrhat postranní výhony a pak rostlinku kontrolujeme, jestli ji nenapadnou škůdci,“ vysvětlil pěstování rajčat hlavní agronom Matěj Pospiš.

Každý pracovník dokáže takovým způsobem obdělat přibližně osm tisíc hlav rajčat denně. „Celková produkce z mého pohledu by mohla být do dalších let ještě lepší. Ve skleníku máme čtyřicet tisíc rostlin v dolní osvětlené části, dvacet tisíc rostlin v neosvětlené části. Plánujeme dále pěstovat jednu odrůdu rajčat, se kterou jsme momentálně maximálně spokojeni,“ řekl Matěj Pospiš.

Cena rajčat klesla za rok o sedm korun

Na jižní Moravě je podobný skleník také v Mutěnicích ve Smržicích nebo Haňovicích. Na pultech obchodů jsou i v zimě díky přibývajícím skleníkům česká rajčata.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle údajů Českého statistického úřadu cena rajčat meziročně klesla víc než o sedm korun za kilogram.Oproti tomu ostatní běžně dostupná zelenina podražila. Cena zelí a mrkve se zvýšila zhruba o šest korun. Květák pak zdražil o pět korun a brambory až o sedm. Nejvíc zákazníci připlatí za cibuli. Její cena se oproti loňskému lednu téměř zdvojnásobila.