Problémy pardubické lékařské pohotovosti zatěžují Hradec

2 minuty
Události: Problémy pardubické lékařské pohotovosti zatěžují Hradec
Zdroj: ČT24

Problémy se zajištěním lékařské pohotovosti řeší krajská nemocnice v Pardubicích. Stomatologové si řekli skoro o dvojnásobek peněz, než je kraj ochotný zaplatit. A pro pohotovosti pro děti a dospělé zase nemocnice nesehnala dost lékařů – většinu lednových dnů se neordinuje.

Ještě nedávno hrozilo, že jediná celotýdenní zubní pohotovost na Pardubicku nebude mít lékaře. „Původní požadavek lékařů byl dva a půl tisíce korun za hodinu, Pardubický kraj nakonec byl schopen nabídnout maximální částku 1300 korun. Od 1. ledna byla akceptována,“ uvedl hejtman Martin Netolický (SOCDEM–3PK).

To platí ovšem jen dočasně – šedesát zubařů z pohotovosti chce kraji požadavek zopakovat. Žádají 2500 korun na hodinu. Rozpis služeb zatím končí v únoru. „My jsme přijali nabídku kraje s tím, že jsme počítali, že tam určitě budou nějaké příplatky za práci ve svátek. Svátky tam nejsou,“ zdůvodnila zubařka a předsedkyně oblastní stomatologické komory Kateřina Kratochvílová.

O svátcích chtějí doktoři sto procent navíc. Loni kraj zubařům za pohotovost platit přes 550 korun za hodinu ve všední den a 680 o víkendu.

Zátěž pro Hradec Králové

Pardubická nemocnice zajišťuje tři typy pohotovostí – kromě té stomatologické ještě pro děti a pro dospělé. Jenže otvírací doba na leden je spíše soupisem dnů, kdy bude ordinace zavřená. „V pardubické nemocnici se v lednu podařilo obsadit pět služeb lékařské pohotovostní služby pro dospělé z celého měsíce,“ sdělila mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Nemocnice má smlouvy se čtrnácti externími doktory, služby jim ale nařídit nemůže. „Jakýkoliv výpadek v pardubické nemocnici je pro nás samozřejmě zátěží, pacienti jedou logicky do Hradce Králové, a my lékařských kapacit samozřejmě nemáme nazbyt,“ upozornil mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jan Špelda.

Nápor pacientů z Pardubicka si v Hradci vyzkoušeli loni v srpnu při plánovaném výpadku v pardubické nemocnici. Jeden den tam energetici měnili technologii a připojovali pavilon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Novotný v blízké době rezignuje na funkci starosty Řeporyjí

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (který má aktuálně pozastavené členství v ODS) se chystá nastoupit do výkonu trestu a rezignuje na funkci ve vedení městské části. Napsal to Blesk.cz a Novotný to pro ČTK potvrdil. Řekl, že rezignaci plánuje v nejbližších týdnech a už se v koalici dohodl na jménu svého nástupce, které však zatím nechtěl zveřejnit. Dodal, že tento postup plánoval od začátku, ale nejprve ho chtěl probrat s kolegy a s rodinou.
před 1 hhodinou

Karlovarská policie stíhá kvůli podvodům s řidičáky už 32 lidí

Počet stíhaných kvůli podplácení a podvodům při vydávání řidičských oprávnění v Karlovarském kraji se rozšířil o jedenáct na 32. První obvinění padla v roce 2022, od té doby policisté zjistili další případy, kdy žadatelé o řidičský průkaz upláceli autoškoly i zkušebního komisaře a padělali některé dokumenty. Zatím posledních jedenáct lidí bylo obviněno z podplácení a čtyři z nich i z padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu.
před 2 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami i kroupami

V sobotu odpoledne a večer hrozí na většině území Česka místy silné bouřky s přívalovými dešti, kroupami a nárazy větru, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové také varují před rozvodněním menších toků, zatopením podjezdů či sklepů nebo pády větví stromů.
před 2 hhodinami

Dvě kamarádky a jeden manžel řeší v ostravské Aréně své životy

Dvě ženy a jeden muž, nevěra i pomsta. Hořká komedie Kamarádky nabízí v trpký pohled na manželství i přátelství. Hru slovenského dramatika Pavola Weisse, kterou uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě, inspirovaly skutečné příběhy.
před 3 hhodinami

Luční boudu nešikanujeme, odmítá obvinění krkonošský park

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) odmítá obvinění majiteli hřebenové Luční boudy ze šikany, řekl mluvčí správy Radek Drahný. Majitelé si stěžují, že správa neumožňuje přístup k objektu nejen jim, ale i personálu či dodavatelům. Na protest bude Luční bouda od 1. června uzavřená pro veřejnost, k dispozici bude jen pro ubytované hosty, vyplynulo z vyjádření majitelů, kterým patří také Labská bouda.
před 3 hhodinami

Při požáru na pražském Chodově zemřel muž

Při požáru bytu na sídlišti na pražském Chodově v noci na pátek zemřel zhruba padesátiletý muž. Hasiči osm lidí zachránili, dalších osmnáct z bytového domu evakuovali. Záchranná služba ošetřila dvě osoby, jednoho člověka odvezla do nemocnice. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných, oznámili na síti X.
05:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...