Poslední most v Mníšku bude hotov do Vánoc

Mníšek (Liberecko) - Opravy po loňské bleskové povodni v Mníšku u Liberce finišují. Poslední most má být hotový ještě před Vánoci a Mníšek se tak stane první obcí, která se vypořádala s následky záplav. Ty před rokem a půl způsobily škody za více než 8 miliard korun.

Zbývá dodělat pár dílčích úprav a poslední most přes Jeřici bude hotový. V Mníšku tak skončí období uzavírek a objížděk. Práce tu začaly hned, jak voda opadla. Starosta Roman Slezák ani nečekal, až budou jasné podmínky financování od státu, a teď nelituje. „Možná jsme trochu riskovali, protože když jsme začínali hned po povodních, tak jsme nevěděli, co jak bude,“ říká starosta.

Loňská povodeň v Mníšku odnesla nebo podemlela 11 mostů, strhla lávku pro pěší a poničila tři silnice. Jen na obecním majetku se škoda vyšplhala na 24 milionů korun. Mníšek stál povodňové vlně v cestě jako první. Teď si lidé pochvalují, že v Mníšku po povodni nezůstala žádná stopa. Mají nové mosty a širší silnice.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Devadesát procent oprav zaplatilo ministerstvo pro místní rozvoj, zbytek peněz vzala obec ze své rozpočtové rezervy. „Na opravu všech jedenácti mostů bychom se sami nezmohli,“ dodává starosta Slezák. Na ostatních místěch budou opravy pokračovat ještě příští rok. Povodeň zasáhla loni v srpnu celkem 79 měst a obcí.