Plzeňští Piráti a Starostové dohodli koalici s ANO a PRO Plzeň. Podpory SPD se vzdali

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň. Lídři se vzdali podpory SPD a už podepsali memorandum o spolupráci. Proti vznikající koalici ANO, Pirátů a STAN s podporou dvou zastupitelů za SPD ve vedení Plzně se už dříve v neděli postavil jejich předseda Ivan Bartoš. Proti vznikající koalici v Plzni, která by se opírala o podporu SPD, se vymezil i Vít Rakušan (STAN).

Komunální volby v Plzni vyhrála koalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Po sečtení hlasů ale ANO, Piráti a STAN oznámili, že mají 23 křesel v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu a že koalici vytvoří společně.

Formování nové plzeňské vlády ale zproblematizovalo hledání většiny. Strany se totiž chtěly opřít o dva bezpartijní zastupitele zvolené na kandidátce Svobody a přímé demokracie – Jana Kůrku a Jaroslava Kubalíka. Ty do svého klubu přizvalo ANO.

„Oba pánové podporují platformu, která změní vládu nad Plzní tak, aby se nadále zákulisní hráči nepodíleli na vládě ve městě Plzni. Na platformě budou fungovat jako nestraníci,“ okomentoval zahájenou spolupráci lídr ANO a kandidát na primátora Roman Zarzycký. S dvěma hlasy zvolenými za SPD tak koalice získala většinu.

Nevoli tento postup vzbudil ale jak u SPOLU, které by – ač vyhrálo volby – skončilo v opozici, tak u republikového vedení Pirátů a Starostů, kterým se příčila možnost, že by se jejich spolustraníci opřeli o podporu od SPD.

„U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití,“ prohlásil šéf Pirátů Ivan Bartoš. „S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů,“ napsal Rakušan v SMS zprávě ČTK.

PRO Plzeň místo SPD

Průlom přišel v neděli večer, kdy vytvářená koalice ANO, STAN a Pirátů oznámila, že se podpory SPD vzdala a že zastání našla u hnutí PRO Plzeň.

„Před pár minutami jsme podepsali novou koaliční dohodu. Zdodatkovali jsme ten původní záměr. Děkuji oběma nezávislým kandidátům za to, že mě chtěli podpořit, ale máme 28 hlasů v koalici a máme platformu, do které zcela kopírujeme krajskou koalici,“ prohlásil lídr Zarzycký, který se nyní stane primátorem. Dodal, že platforma Pro Plzeň vstupuje do koalice celá. „Budeme podle toho modelovat programové prohlášení a máme v tuto chvíli 28 mandátů,“ dodal.  

Podle Zarzyckého šlo v případě kandidátů SPD o „nedorozumění.“ „Tady nikdy nebylo ve hře SPD. Piráti ani STAN nikdy nejednali s SPD. Já jsem požádal nezávislé kandiáty – ctihodného člověka olympijského vítěze Jana Kůrku a jeho kolegu pana Kubalíka o to, aby podpořili platformu, která bude umět eliminovat takzvané zákulisní hráče z plzeňské radnice, oni to akceptovali,“ podotkl Zarzycký. „Děkuji oběma nezávislým kandidátům za to, že mě chtěli podpořit, ale nyní máme 28 hlasů v koalici,“ uvedl rovněž. 

Městská koalice kopíruje krajskou

Městská koalice kopíruje krajskou, kde vládnou zástupci stejných stran. Lídři koaličních uskupení – kromě Zarzyckého a piráta Pavla Bosáka ještě Aleš Tolar za STAN – poznamenali, že koalice na kraji, která začala fungovat od poloviny letošního února, pracuje velmi dobře a strany využijí všech synergií spolupráce, které se nabízejí.

Zarzycký dále oznámil, že do půldruhého měsíce dokončí sestavení krajského rozpočtu a poté z krajské rady odstoupí a bude se věnovat pouze práci primátora na magistrátu města. Bosák by se měl stát jeho prvním náměstkem, další personální obsazení devítičlenné rady oznámí v příštím týdnu. Hnutí ANO bude mít většinu – primátora a čtyři členy rady a Piráti a STAN po dvou radních.  

Také STAN považuje za velmi důležité, že formát vlády ve městě kopíruje koalici na kraji a že ze spolupráce mohou těžit Plzeňané. Jako příklad uvedli lídři kooperaci na obnově zchátralých lázní a kulturního domu Peklo.

„Implementace transparentnosti bude teď mnohem jednodušší, a nebude tu už nevůle některých členů koalice na tom, aby se zveřejňovaly některé smlouvy nebo aby se informovalo o peněžních tocích uvnitř magistrátu. Myslím, že to občan ocení,“ věří Bosák, podle něhož je uzavření dohody o koalici v souladu s povolební strategií, kterou schválila členská základna.

Možné změny v MHD

Dodal, že mezi koaličními partnery panuje shoda na oddělení kompetencí náměstků primátora, aby nepřešla velká moc jen na jednoho koaličního hráče. „Aby se jedna strana musela ptát druhé, než se něco prodá nebo zprivatizuje,“ nastínil. Členové nové formace mají mít právo veta nebo blokační minoritu.

Podle Zarzyckého bude nutné ještě prodiskutovat otevření Americké třídy, která je přes rok uzavřená pro automobily, shoda ale celkem panuje na rozvoji sociálního bydlení a zřejmě se podaří také dohodnout na jízdném v MHD zdarma pro osoby do 18 let a nad 65 let. Noví partneři chtějí zachovat ceny tepla na rok 2023, což nedávno oznámila současná koalice na městě – ODS, TOP 09, ANO a ČSSD.

Poté, co se ANO, Piráti a STAN dohodnou na všech kompetencích, svolá se do 30 dnů ustavující zastupitelstvo. „Uvidíme, jestli budeme vytvářet koaliční smlouvu,“ dodal Zarzycký.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoŠpindlerův Mlýn je blíž novému centru

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších se začíná rýsovat budoucí centrum. Porota doporučila dva architektonické návrhy, z nichž má vzejít finální podoba. Součástí nového centra má být pěší zóna, podzemní garáže i hotel a byty. Právě nové byty jsou však pro tuzemské obyvatele největším problémem. Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (nestr.) je už ve městě bytů přehršel. Hlavními majiteli pozemků je město a společnost Penta Real Estate. Stavba by mohla začít už v roce 2029.
před 31 mminutami

Horký víkend pomohou zchladit pítka či mlžítka. Podívejte se, kde je najít v Praze a Brně

Lidé se mohou na různých místech v Praze a Brně během spalujícího víkendu ochladit u mlžítek či jiných vodních prvků. Takzvaná mlžítka, která rozprašováním vody dokážou snížit teplotu v okolí, zvýšit vlhkost a snížit prašnost, se stávají čím dál větším trendem. Poslední červnový víkend mají padat celorepublikové teplotní rekordy.
před 1 hhodinou

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 10 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 15 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
před 19 hhodinami

Kvůli vzácným motýlům chtějí ochranáři vykoupit lokalitu v Českém středohoří

Ochránci přírody chtějí vykoupit více než tři hektary pozemků v Českém středohoří. Jde o lokalitu nad obcí Chouč nedaleko Bíliny. Důvodem je ochrana vzácných druhů denních i nočních motýlů a rostlin, které jsou na zdejší prostředí vázané. Podle ochránců je území cenné především tím, že zde přežívají druhy motýlů, které z jiných částí Čech a Moravy postupně mizí.
před 23 hhodinami
Načítání...